Jak założyć stronę www
4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (2 Votes)

Kto pamięta strony www z początku lat 2000? Wielu z nas nie było jeszcze na tym świecie! Internet się zmienił, a z nim sposób przedstawiania treści. Ale największy wpływ na sposób prezentowania treści miała rewolucja telefonów komórkowych, które stały się smartfonami i przenośnymi minikomputerami. I tak największa liczba wejść "do internetu" jest obecnie z urządzeń mobilnych. Nikt już nie odpala mulastego kompa aby poserfować po necie, laptopy też poszły w kąt i są używane sporadycznie. Duże serwisy i wszelcy twórcy witryn www musieli się przystosować do tej ewolucji. Na czele stały wyszukiwarki w wersji mobilnej. Na początku szybkie przeglądanie internetu, oglądanie filmów na Youtube było uciążliwe, a to ze względu na małą moc obliczeniową telefonów, słabe i wolne łącza oraz małe ekrany. To już po 2010 r. smartfony były na tyle duże i wydajne, a szybkie i tanie łącza dostępne, że większość internautów głównie korzystała ze smartfonów do przeglądania internetu.


Zaczął się tez pojawiać trend tworzenia witryn a'la tabloidy, gdzie treść zastąpiła duża grafiką i zdjęcia. Przyczynił się do tego również Windows 8, który zaproponował kafelkowe rozmieszczenie treści. Z racji, że z urządzeń mobilnych korzysta się przesuwając palcem po ekranie, a ekran ten jest zbyt mały aby pomieścić całą treść i menu witryny, zaczęto tworzyć strony responsywne "przewijalne", dostosowane właśnie do smartfonów z mniejszą ilością treści podanej jednorazowo na ekranie. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że trend ten przeniósł się też do normalnych wersji stron na "duże urządzenia". Problem jest w tym, że strony te wyglądają ładnie i nowocześnie, ale nie są praktycznie. Osoby pracujący przy laptopie czy monitorze, to nie są użytkownicy przeglądający portale społecznościowe, to są osoby które wykorzystują internet do pracy.

I tak obecnie wchodząc na co drugą stronę i szukając konkretnych informacji, natrafiamy na layouty przewijane, gdzie trudno znaleźć to, czego szukamy. Mając duży ekran przed sobą musimy przewijać treść a to w górę a to w dół. Standardowe menu z podstronami przeszły do lamusa, dziś jest menu rozwijane. Ktoś pamięta jeszcze stronę główną mieszczącą się na naszym monitorze ze wszystkimi działami, gdzie mieliśmy wszystko w zasięgu wzroku? Przez to użytkownicy PC często marnują czas tak jakby korzystali ze smartfona a nie z PC. Rozumiem, że jakaś witryna o modzie, jakiś tabloid, ale strony branżowe z tematyki IT, finansów, komputerów itp. mają witryny niepraktyczne i niefunkcjonalne.

Przykładem może być tu witryna popularnego kreatora stron Wix.com Wchodzę, a tam wielka grafika i nic więcej poza przyciskiem "rozpocznij". Czy po kliknięciu zapoznam się w z oferta? Oczywiście, że nie! Przenosi nas do rejestracji. Zatem cofam i przypominam, że przecież muszę przewijać i tak po około 20 s. przewinąłem całą stronę zapoznając się po krótko z ogólnikową ofertą. Chcę wrócić do jakiegoś działu i znowu przewijam i tak w kółko, bo w zasięgu wzroku, mimo 29-calowego monitora, mam zaledwie mały szczegół oferty! Ciągle muszę wracać i szukać...i przewijać do tego co mnie interesuje. To irytujące i czasochłonne, a czas to pieniądz. A przecież nie jestem na smartfonie! Dlaczego muszę ciągle przewijać, rozwijać i szukać interesującej mnie informacji? I tak na co drugiej witrynie, która ma głownie dać mi informację i przedstawić konkretną ofertę, a otrzymuję ładnie przewijające się witryny z ładnymi grafikami i zdawkową informacją. Oczywiście w żaden sposób nie powstrzymał tych zmian, zmian na gorsze w moim odczuciu, bo internet zapomniał o ludziach pracujących na laptopach i monitorach, po co się o nich martwić, jest ich mało a strona ma być ładna i nowoczesna jak modne ubranie lub blog o modzie. To trochę jak wybieranie książek ze względu na okładkę i kolorowe obrazki w środku, dobre dla dzieci a nie dla ludzi, których interesuje treść.

Ciekawy jestem dokąd ten trend tworzenia stron będzie zmierzał. Nowe pokolenie projektantów już nawet nie będzie pamiętała o klasycznych czytelnych stronach z czytelnym menu i ze wszystkimi działami/ kategoriami witryny w zasięgu wzroku, bez zbędnego przewijania, rozwijania i marnowania na to czasu. Oczywiście duża część stron zachowuje zdrowe proporcje po między stroną z nowoczesnym layoutem a funkcjonalnością.

Na koniec, dla przypomnienia jak wyglądały niektóre witryny kilka lat temu, a jak dziś. Można zauważyć natłok sugestywnej grafiki i zdjęć ze zdawkową informacją, które mają na celu skłonić do klikania, zakupienia czegoś oraz żeby się miło na taka stronę patrzyło. Większość stron, a nawet dużych serwisów wyświetlała całą lub prawie całą zawartość strony głównej na ekranie bez przewijania. Dodatkowo były bardziej treściwie, wszystkie działy były "pod ręką". Jeśli jesteś ciekawy jak popularne serwisy wyglądały kilka lub kilkanaście lat temu, możesz skorzystać z serwisu: web.archive.org

Poniżej strona T-Mobile 2012 r.

Strona T-mobile 2019 r.

Strona Banku Millenium 2012 r.Strona Banku Millenium 2019 r.Cała witryna home.pl 2012 r.


Widoczna część witryny home.pl 2019 r.
Cała strona wix.com 2014 r.
Cała strona wix.com 2019 r.
Strona wix.com 2019 r.
Poniżej widoczność strony wix.com bez przewijania
Wp.pl 2012 r. Niemal cała zawartość dostępna bez przewijania.
Wp.pl 2019 r. "Treść" widoczna na monitorze
Allegro 2012 r.


Allegro 2019 r. Cała strona!


Komentarze   
0 # jaroslaw 2019-07-11 15:07
Zgadzam sie w 100% mimo, że nie jestem jeszcze dziadkiem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
cyberfolks

Odwiedza nas 23 gości oraz 0 użytkowników.