Jak założyć stronę www - poradnik dla początkujących

  >>>
 • Home
 • BlogA może czas na VPS lub serwer dedykowany?

A może czas na VPS lub serwer dedykowany?

5 lipca, 2018 admin 0 Comments

Każdy początkujący webmaster zaczyna od hostingu współdzielnego, najlepiej taniego skierowanego do niezaawansowanych użytkowników. Jednak z czasem taki hosting zaczyna nie wystarczać, zwłaszcza gdy nasz projekt internetowy znacznie urósł, „spoważniał” i zaczął generować znaczne przeciążenia, w postaci transferu danych, zużycia procesora i pamięci RAM. Wówczas jeżeli środki finansowe nam na to pozwalają można pomyśleć o bardziej poważniejszym rozwiązaniu dla swojej strony jakim jest serwer VPS lub serwer dedykowany.

VPS jest idealnym kompromisem między serwem wirtualnym (hostingiem) a dedykowanym. Niewątpliwą zaletą jest brak problemów związanych z przeciążeniem serwera. Użytkownik dostaje ponadto gwarancję określonych parametrów (użycie procesora i pamięci, transferu). Nie musimy również posiadać takiego samego oprogramowania co reszta użytkowników, z którymi dzielimy dany serwer. Jego zasób uServery VPSwarunkowany jest zakupionym przez nas pakietem. Istnieje możliwość dowolnej konfiguracji systemu i instalacji niezbędnego oprogramowania. W razie wystąpienia ewentualnych awarii, fachową pomocą służy zawsze pracownik działu technicznego. Niewątpliwą zaletą jest także dobranie pakietu idealnie do naszych aktualnych potrzeb. Serwer VPS wyśmienicie sprawdzi się w: portalach internetowych, kosztownych projektach oraz sklepach internetowych. W skrócie VPS przeznaczony jest dla projektów generujące spore przeciążenia oraz duży transfer danych.

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

Z kolei serwer dedykowany kierowany jest przede wszystkim do profesjonalistów. Polecany jest dużych sklepów internetowych, firm informatycznych oferujących hostowanie stron www, wysokobudżetowych projektów, agencji reklamowych, stron generujących duże przeciążenia oraz twórców stron internetowych. Server dedykowany to dobre rozwiązanie dla stron udostępniających streaming video. Serwer dedykowany charakteryzuje się praktycznie nieograniczonymi opcjami,  jeśli chodzi o usługi dostępne na serwerze. Ponadto zapewnia bezpieczeństwo oraz swobodną kontrolę nad własnym serwerem.

Decydując się na zakup serwera dedykowanego uzyskuje się: niezawodność, wydajność oraz elastyczność. To jest twój serwer, a cała moc serwera kierowana jest bowiem tylko do określonego klienta czyli ciebie. Ponadto ma on jednocześnie możliwość samodzielnej decyzji o wyborze systemu operacyjnego i potrzebnego oprogramowania. Dużym atutem jest także właściwa ochrona przed konsekwencjami negatywnych działań pozostałych użytkowników serwera…gdyż takowych nie ma.

W obu przypadkach serwerów adres IP jest indywidualny. Serwerem może administrować dana firma hostingowa lub sam klient. Otrzymuje się również gwarancja niezawodności usług. Natomiast w przypadku serwera dedykowana powierzchnia, moc procesora oraz wielkość RAM jest tylko do naszej dyspozycji. Ponadto taki serwer jest droższy od VPS.

Przed wyborem odpowiedniego serwera, warto wziąć pod uwagę typ oraz skalę prowadzonej przez nas działalności oraz nasze możliwości finansowe. Warto przetestować i sprawdzić samemu działanie maszyny oraz jej działanie pod obciążeniami.

Wybierając serwer VPS czy dedykowany zwracamy uwagę na takie parametry trochę jak;

 • Procesor
 • Pamięć RAM
 • Pojemność i rodzaj dysku
 • Szybkość łącza
 • Transfer danych
 • Dostępne systemy operacyjne serwera
 • Długość przechowywania backupów
 • Dodatki premium
 • Dodatki zabezpieczenia jak anty DDoS
 • Możliwość administracji serwera przez popularne panele jak DirectAdmin
 • Nowoczesna bezpieczna serwerownia
 • Dedykowany support

Jak wygląda sprawa cen VPSów?

Oto kilka przykładowych ofert:

Hekko.pl – od 35,67 zł  do 121,77 zł brutto za miesiąc (dyski SSD)
Linuxpl.com – od 45 zł do 110 zł netto/mies. (SSD oraz HDD)
Kylos.pl – od 49 zł do 129 zł brutto za mies. (dyski SSD)
Ogicom.pl – od 22,13 zł do 135,29 zł bruto/mies. (dyski SSD)
Nazwa.pl – od 25 zł do 100 zł netto/mies. (dyski NVMe)
IdHosting.pl – od 29 zł do 79 zł brutto/mies.

W powyższym zestawieniu łatwo można zauważyć, że ceny serwerów VPS nie są tak wysokie i często są na podobnym poziomie jak wyższej klasy konto hostingowe.

W przypadku serwerów dedykowanych tak kolorowo już nie jest. Ceny są duże wyższe:

Nazwa.pl – od 244,77 zł do 1228,77 zł brutto/msc. – maksymalna pojemność 4 TB
Hekko.pl – od 244,77 zł do 490,77 zł brutto/msc. – maksymalna pojemność 4 TB
Futurehost.pl – od 299 zł do 399 zł netto/msc. – maksymalna pojemność  2 TB
Kei.pl –  od 121,77 zł do 1474,77 zł bruto/msc. – maksymalna pojemność 2,4 TB
Home.pl – od 270 zł do 1200 zł metto/msc. – maksymalna pojemność – 4 TB
Ovh.pl –  od 221,39 zł do 319,79 zł brutto/msc. – maksymalna pojemność – 8 TB

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

leave a comment

Weryfikacja

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.