Jak założyć stronę www
1 1 1 1 1 1 Rating 1.00 (1 Vote)

Zakładanie blogaKażdy blog jest stroną internetową, ale nie każda strona internetowa jest blogiem. Zatem co odróżnia bloga od klasycznej strony www? Mianowicie to w jakim sposób jest przedstawiana treść. Na klasycznej stronie www, są podstrony, menu, artykuły itd. Blog natomiast charakteryzuje się tym, że publikujemy tam wpisy, a treść jest wyświetlana w formie wpisów z danego dnia, tygodnia czy miesiąca w jednej lub kilka kategoriach. W blogu na stronie głównej są zazwyczaj wyświetlana swego rodzaju lista z ostatnimi wpisami(ilość tych wpisów zależy od Ciebie).


Jak założyć blogaDla kogo blog będzie dobrym rozwiązaniem? Dla osób chcących wypowiadać się na jakiś temat, pisać swoje przemyślenia i komu zależy na prostocie. Prowadzenie bloga nie wymaga dużych umiejętności bo jego forma jest prostsza od standardowej strony www. Oczywiście blog może być swego rodzaju połączenie treści wyświetlanych jako wpisy, oraz klasycznej strony z menu z podstronami.

Zatem jak założyć pierwszego bloga i gdzie to zrobić? Możliwości są dwie. Możesz założyć bloga za darmo korzystając z aplikacji blogowych takich jak; blogger/blogspot (własność Google) bloog.pl (własność wp.pl), blox.pl(własność gazeta.pl), blog.onet.pl, mylog.pl, eblog.pl czy wordpress.org. Na prowadzenie wysuwa się aplikacja Google czyli blogger. Ma mnóstwo funkcji, dodatków, modyfikacji – z całą pewnością zadowoli każdego początkującego. Można też polecić blog tworzony na wordpressie czy blox.pl.

Jednak darmowe blogi mają kilka minusów. W najpopularniejszych aplikacjach ciężko znaleźć wolną nazwę bloga, a w niektórych są wyświetlane natrętne reklamy lub jego funkcjonalność jest ograniczona. Wygląd bloga też nie zawsze może odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Trzeba też być świadomym, że jeżeli chcesz do tego zabrać się na poważnie, chciałbyś stworzyć popularnego bloga a może nawet nieco na nim zarobić, to darmowe blogi tworzone na subdomenach nie będą tak popularne i trudniej będzie się przebić w wyszukiwarce. Ciężko też o prestiż bloga stojącego na subdomenie.

Więc jeżeli stać się na roczny wydatek około 100 zł, warto pomyśleć o kupnie własnej domeny, serwera i funkcjonalnej aplikacji stworzonej do bloga. Jeżeli myślimy o blogowej aplikacji to od razu na myśl rzuca się nam Wordpress. Wordpress wśród aplikacji do prowadzenia blogów jest jak Google wśród wyszukiwarek – niby są inne ale i tak najlepsza jest Google, a jeżeli nawet tak nie jest, to na pewno jest najpopularniejsza. Dlatego skupmy się na Wordpressie, jest to nie tylko blog ale jeden z najpopularniejszych CMS-ów na świecie (System Zarządzania Treścią). Zalet Wordpress jest mnóstwo; jest w pełni darmowy, jest setki dodatków, wtyczek, i darmowych szablonów, a wszystko łatwo się obsługuje bez wgłębiania się w wiedzę informatyczną. Wordpress to nie tylko blog, da Ci też możliwość stworzenia strony opartej o menu i podstrony, A Wszystko będzie wyglądać profesjonalnie. Jak to wszystko wygląda można sprawdzić zakładając darmowego bloga na stronie wordpress.org

Jeżeli nigdy nie miałeś lub nie miałaś do czynienia ze stronami www i blogami, nie wiesz jak to się wszystko odbywa, to przedstawię krótką lekcję.

  • na większość pytań odpowie Ci Google , a jeżeli nie to napisz
  • wykupujesz hosting z instalatorem aplikacji np. w webion.pl
  • w tym samym miejscu wykupujesz interesującą domenę czyli nazwę swojej strony
  • korzystasz z instalatora aplikacji i instalujesz Wordpressa na swojej domenie
  • wszystko odbywa się automatycznie, login lub hasło ustalasz sam lub generowany jest automatycznie
  • Powodzenia w zakładaniu i prowadzeniu pierwszego bloga!

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.