Jak założyć stronę www - poradnik dla początkujących

  >>>
 • Home
 • BlogGdzie najtaniej założyć sklep internetowy?

Gdzie najtaniej założyć sklep internetowy?

24 września, 2023 admin 0 Comments

Gdzie najtaniej założyć sklep www

Gdzie najtaniej założyć sklep

Gdzie najtaniej założyć sklep internetowy, jaki są koszty założenia sklepu www? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Jednak na wstępie kilka kwestii. Będzie tu mowa o niedużym i średnim sklepie, dla zwykłego Kowalskiego, gdyż jeżeli czytasz ten tekst, zapewne o taki sklep ci chodzi. Wielkie sklepy raczej zakładają firmy zajmujące się tym profesjonalne, a wówczas koszty są duże, ale i drugorzędne. O sklepach małych i średnich zwykło się mówić o takich do 1000 produktów. Nie przedłużając, na wstępie podaję listę gotowych platform sklepowych od najtańszej.

 1. Gotowe platformy do prowadzenia sklepu www

 • Sote.pl – od 450 zł za  rok
 • Webwavecms.com – od 600 zł za rok ( Kreator stron z funkcją sklepu)
 • Sellingo.pl – od 828 zł za rok
 • Idosell.com – 948 zł za rok
 • Wix.com – od 1080 zł za rok
 • eShop home.pl – od 1300 zł za rok
 • Redcart.pl – od 1388 zł  za rok
 • Shoper.pl – od 1400 zł  za rok
 • Shoplo.pl – od 1400 zł  za rok
 • Selly.pl – od 1548 zł za rok
 • Sky-shop.pl – od 1788 zł za rok
 • Shopify.com – 0d 384 $ za rok ( zagraniczna platforma, jedna z najpopularniejszych na świecie)

*Podane ceny są cenami netto.

Zalety:

Gotowe platformy są dość proste w użyciu, gdyż są skierowane do osób niemających doświadczenia z prowadzeniem sklepu www. O prawidłowe działanie twego sklepu odpowiada usługodawca. Oferuje support w razie problemów technicznych (przynajmniej w założeniu) oraz hosting. To swojego sklepu logujesz się z poziomu przeglądarki i zarządzasz nim w Panelu Administracyjnym. Takie platformy mają gotowe integracje płatności, form wysyłki, jak również integracje z hurtowniami, serwisami typu Allegro czy FB Marketplace. Jeżeli zastanawiasz się nad dropshippingiem, to takie platformy również oferują takie rozwiązania. Większość z nich w pierwszym roku usługi oferują okazyjne ceny, dlatego jak chcesz zacząć handlować z możliwie niskimi kosztami, to też może to być dobre rozwiązanie. Warto też wybierać platformę, gdzie możemy przetestować za darmo.

Wady:

 • Różne plany cenowe w zależności od specyfikacji
 • Słabe parametry najtańszych planów
 • Często wysoka cena i możliwe podwyżki cenowe z biegiem czasu
 • Brak możliwości migracji całego sklepu na inną platformę
 • Wsparcie techniczne bywa nie takie, jak być powinno
 • Opłata co rok

2. Opcja druga – własny hosting i darmowe aplikacje

Darmowe aplikacje do prowadzenie sklepu internetowego, są bardzo popularne. Jeżeli zależy ci na niezależności, chcesz mieć nad wszystkim kontrolę ale i mniej wydatków w długim terminie, to dobrym wyborem będą darmowe aplikacje sklepowe takie jak:

 • Prestashop
 • WooCommerce WordPress
 • Magento
 • Opencart
 • Zencart

Wady i Zalety

Darmowych aplikacji jest ich naprawdę dużo, jednak w Polsce największą popularnością cieszą się te wymienione powyżej, a najbardziej PrestaShop oraz WooCommerce, czyli „wtyczka sklepowa” do WordPressa. Mają one największą społeczność i wiele informacji na ich temat znajdziesz w internecie. Same aplikacje też są w języku polskim i są darmowe, tak jak wiele dodatków, jednak za wtyczki w wersji premium musimy zapłacić. Dodatkowy koszt to zakup gotowego szablonu lub zlecenie zaprojektowania takowego. Aplikacje te instaluje się z poziomu hostingu za pomocą instalatora aplikacji. Zatem koszt domeny i dobrego hostingu to kilkaset zł rocznie.

Pozostałe wydatki są wydatkami jednorazowymi, tj. szablon i niektóre dodatki. W takim wypadku masz większą niezależność, ale też nieco więcej zaangażowania, przynajmniej na początku. Długoterminowo jest też taniej, choć nie musi tak być, wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Na podanych aplikacjach stoją wielkie sklepy na całym świecie, możesz je przenosić na inny serwer czy inną aplikację, robisz kopię zapasową kiedy chcesz i trzymasz ile chcesz, czy to na własnym hostingu czy na dysku na komputerze. Na pewno masz też większe limity, jeżeli chodzi o transfer danych i pojemność konto, które są po prostu uzależnione od hostingu, jaki kupisz.

Jak tanio założyć sklep www – podsumowanie

Jak widać w rankingu gdzie najtaniej założyć sklep, wygrywa platforma Sote.pl. Na podium i zarazem w cenie poniżej 1000 zł znajduje się także kreator WebwaveCMS oraz Sellingo.pl. Pozostałe platformy mają zbliżoną cenę, jednak zawsze sprawdzaj, czy za tą samą cenę dostajecie podobne możliwości. Warto sprawdzić, jak często są wykonywane backupy twego sklepu i ile jest przetrzymywany, oraz z jakich zasobów serwerach możesz skorzystać. Tego typu platformy w najtańszych planach oferują mało miejsca dyskowego, co przy większej ilości produktów może ci go zabraknąć i będziesz zmuszony przejść na wyższy pakiet. Oczywiście w opisach widzimy ilość produktów, które sięgają wielu tysięcy, jednak radziłbym się tym nie sugerować i nie zakładać wielkiego sklepu w przypadku, gdy dana platforma nie daje możliwości prowadzić sklepu na własnym hostingu oraz nie daje możliwości przenoszenia sklepu na inną platformę czy aplikację typu Prestashop.

Przed wyborem należy upewnić się, czy dane platforma w danym planie ma to, czego oczekujesz. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto przetestować za darmo daną platformę i aplikację. Zobaczycie, jak wygląda w praniu zarządzanie sklepem, dodawanie produktów i integracji. Co do darmowych aplikacji, można je przetestować, wykupując małe konto hostingowe np. w Hostido.pl. Jednak czy naprawdę tego potrzebujesz przy małym sklepie z kilkudziesięcioma kilkuset produktami? W takim wypadku może prościej mieć więcej spokoju i zdać się na gotowe rozwiązania, które jak widać, mogą wcale nie być drogie. Wybór należy do ciebie.

Czy warto dziś zakładać sklep internetowy?

Gdzie najtaniej założyć sklep www? Część handlowców wcale nie handluje setkami czy tysiącami produktów, nie rzadko można natrafić na niszową branżę z kilkudziesięcioma czy kilkaset produktami. Są też sklepy, które sprzedają zaledwie kilka produktów, czasem są to produkty elektroniczne w liczbie kilku sztuk i w takich przypadkach można pomyśleć za samodzielnym założenia takiego sklepu bez wydatków tysięcy zł.

Mimo że drobnym przedsiębiorcom jest coraz trudniej konkurować z wielkimi graczami czy takimi platformami jak allegro, to jednak nadal dzięki szeroko pojętym integracjom płatności i wysyłki, jest sporo sklepów specjalistycznych z niedużym asortymentem. Oczywiście można dzielić sprzedaż we własnym sklepie oraz na allegro, które pobiera niemałą prowizję od sprzedaży. Własny sklep jest też formą reklamy produktów i nawet jak ktoś przejdzie ze strony sklepu na allegro i kupi twój produkt, to jest to sukces i było warto.

Własny sklep to również większa niezależność, ty ustalasz warunki i regulamin. I kwestia, o której wspomniałem, czyli produkty elektroniczne, własny sklep lepiej się nada do sprzedaży takich produktów. Koszty wysyłki są zerowe i nie będziesz musiał płacić żadnej prowizji. Także, jeżeli masz jakiś niszowy produkt, na którym można zarobić lub sam go wytwarzasz, to własny sklep www jest nadal dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza że sam zobaczysz, że koszty prowadzenia niewielkiego sklepu, nie są aż tak duże.

leave a comment

Weryfikacja

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.