Jak założyć stronę www - poradnik dla początkujących

    >>>
  • Home
  • BlogHosting dla początkujących – ważne aspekty

Hosting dla początkujących – ważne aspekty

5 marca, 2017 admin 0 Comments

Hosting dla początkującychJaki hosting dla początkujących wybrać?

Co jest ważne dla osób średnio zaawansowanych lub wcale, które chcą założyć stronę internetową? Co jest konieczne, a co nie? Czym taka usługa musi się charakteryzować?

Trzeba jasno powiedzieć, że usługa dla osób początkujących i zaczynających przygodę z własna stroną internetową musi różnić się od takiej, dla osoby znającej temat dogłębniej. Dla niedoświadczonych będą ważne zupełnie inne cechy hostingu, niż dla osoby doświadczonej. Skomplikowane funkcje pakietu hostingowego nie będą Ci raczej potrzebne, gdyż nie będziesz z nich korzystał. Parametry bez limitu, także nie są konieczne do prowadzenia strony www. Nie znaczy to, że nie mogą być, jednak Ty musisz zwrócić uwagę na inne aspekty.

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

Należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Obecnie, aby założyć i prowadzić skromną, nieskomplikowaną stronę www, nie jest właściwie konieczna znajomość programowania, języka HTML czy php, oraz całej tej zawiłości. Tę wiedzą posługują się profesjonalni webmasterzy – Ty takim nie jesteś. Aby osoba nie znająca się praktycznie na niczym, mogła założyć stronę www, musi skorzystać z kreatorów stron lub CMS-ów. Ale po kolei.

Co to jest kreator stron?

Kreator stron jest aplikacją dostępną na serwerze, za pomocą której w intuicyjny sposób można stworzyć stronę www. Także zarządzanie witryną stworzoną w kreatorze jest proste, jak to jest tylko możliwe. Zwykle wygląda to tak, że wybierasz jeden z wielu szablonów, a następnie tworzysz kolejne podstrony, umieszczając w nich treść i grafikę. Dodawania elementów często polega na metodzie „przeciągnij i upuść”. Jeżeli chodzi o zapełnianie strony treścią, grafiką, video itp., to nie jest to trudne, gdyż robi się za pomocą ikonek, tak jak to jest chociażby w Wordzie. Kreatory mają też inne funkcje, jak księgi gości, gotowe formularze, miejsca na reklamę, system wyświetlania aktualności itd. Wszystko robi się bez wgłębiania się w kod strony, więc jeżeli potrafisz opanować obsługę nowoczesnego telefonu, z tym też sobie poradzisz.

Kreator Webwavecms logo

Nie wszystkie kreatory są identyczne, jedne są dość skąpe z małą ilością funkcji, inne mają ich sporo i pozwalają np. na stworzenie własnego szablonu z kolorystyką rozmiarami i innymi efektami wizualnymi i funkcjonalnymi, wedle własnych potrzeb. Kreator stron jest dostępny(jeżeli znajduje się w pakiecie hostingowym) na serwerze, nie musisz nic instalować, wszystko tworzysz kliknięciami myszki. Jest to rozwiązanie w sam raz dla ludzi całkowicie nie obytych z informatyką i chcących założyć niewielką stronę. Jednak jasno trzeba powiedzieć, jakiegoś większego i bardziej złożonego projektu kreatorem stron nie stworzysz.

Co to są CMSy?

Alternatywą dla kreatorów stron są CMS-y, czyli Systemy Zarządzania Treścią. Są to skrypty i aplikacje, za pomocą których, tak samo jak za pomocą kreatora, tworzysz stronę internetową, w prosty sposób. W rzeczywistości najlepsze CMSy są lata świetlne przez kreatorami stron. Wyróżniają się modułową budową, co pozwala w prosty sposób umieszczać wszelakie elementy witryny, w praktycznie dowolnych miejscu strony. Dodatkowo jest mnóstwo wtyczek, dodatków, komponentów i to całkowicie za darmo. CMS-y pozwalają na tworzenie nawet złożonych serwisów, sklepów, z funkcjami niedostępnymi dla kreatorów. Oczywiście większe możliwości skutkują większą ilością czasu spędzonego przy nauce administracji i posługiwania się taką aplikacją. Jednak aby móc korzystać z takiego skryptu, trzeba go wcześniej zainstalować na serwerze, co dla osób, które nigdy nie robiły czegoś takiego, może być zadaniem zbyt trudnym.

Instalator aplikacji

I tu z pomocą przychodzi instalator skryptów, dzięki któremu kliknięciami myszki instalujesz interesujący Cię skrypt na serwer i swoją domenę. Dlatego owy instalator skryptów/aplikacji musi się znaleźć w twoim planie hostingowym. Dzięki niemu automatycznie zainstalujesz takie popularne aplikacje jak WordPress, Joomla! i wiele innych jak np. Forum phpbb3 – czyli najpopularniejszy skrypt do prowadzenia profesjonalnego forum. Instalator za Ciebie utworzy bazy danych i skorzysta z domyślnych ustawień i konfiguracji. Instalator aplikacji może także wykonywać za Ciebie aktualizacje oraz kopie zapasowe strony, a także może sklonować stronę i przenieść na inną domenę. Najczęściej spotykamy dwa rodzaje instalatorów: Installatron oraz Softaculous.

Bazy danych MySQL i inne parametry

Bardzo ważne! Aby zainstalować jakikolwiek CMS, potrzebne są bazy danych MySQL. Na każdą aplikację potrzebna jest nowa baza, więc ważne aby takie bazy danych znalazły się w ofercie hostingowej. Minimum to jedna baza danych, ale dobrze jest gdy jest ich więcej. Bardzo ważne są też backupy. W zasadzie to podstawa i każda firma je stosuje, ale warto dowiedzieć się np. jak długo są trzymane. Zdarza się, że będziemy mieć problem ze stroną, może też zostać zawirusowania, a my w porę tego nie dostrzeżemy. Wtedy odtworzymy witrynę z kopii, jednak gdy kopie są trzymane tylko 2-3 dni może się zdarzyć, że odtworzymy stronę z którą nadal będziemy mieć problem. Dlatego kopie bezpieczeństwa powinny być trzymane 7 dni. Dobrze jeżeli taki hosting dla początkujących posiada zabezpieczenia antyspamowe i statystyki awstats, gdyż są o wiele bardziej czytelne niż webalizer.

Support

Wiemy już co musi posiadać hosting dla początkujących – kreator stron, Instalator skryptów, bazy danych. Ale to nie wszystko. W pierwszych etapach zabawy z własną stroną www, będziesz miał masę pytań i zapewne błahych problemów. Nawet obsługa kreatora wymaga pewnej wprawy, do tego dochodzi administracja domeną i swoim serwerem. Pytania są nieuniknione. Co za tym idzie należy wybrać taką firmę, która zapewni Ci pomoc bez tak zwanej „łaski”. Zazwyczaj firmy starają się pomagać klientom, jednak nie zawsze w takim stopniu jakim byśmy chcieli. Dlatego właściwy suport jest kluczową sprawą dla osób początkujących. Bardzo dla nas korzystnym rozwiązaniem jest także jakieś forum lub blog dla użytkowników danej firmy, jednak jest to rzadkością. Ale są firmy które takie forum posiadają, ale znowu nie zawsze możemy uzyskać odpowiedzi, gdyż są fora te są „martwe”. To znaczy, nikt na nie nie zagląda lub bardzo rzadko. Dlatego forum, na którym uzyskasz wskazówki i podpowiedzi jest bardzo dużym plusem. Niestety często te największe najbardziej znane marki mają dość słabą pomoc techniczną, ze względu na ogromną ilość klientów długo czekamy na odpowiedź. Właśnie te mniejsze marki, dla których każdy klient jest ważny w tym aspekcie mogą działać lepiej. Wiele informacji o jakości usług danej marki znajdziemy na forach internetowych, ale support możemy przetestować sami wysyłając pytania do działu obsługi klienta w okresie testowym. I tu kolejny aspekt czyli okres testowy. Minimum to 7 dni, a najlepiej aby to było 14 dni, wtedy na spokojnie możemy przetestować hosting. Jeżeli jakaś firma nie oferuje okresu testowego omijaj ją z daleka.

Cena

Jeden z głównych czynników wpływających na nasz wybór. Hosting dla początkujących raczej nie powinien być drogi, gdyż tak naprawdę nie wiemy czy nasza przygoda z własną stroną będzie długa czy tylko tymczasowy. Zatem setki zł za konto hostingowe to nie jest najlepszy wybór. W moje opinii nie powinieneś zapłacić więcej niż 100 zł -200 zł, a za takie pieniądze możemy otrzymać całkiem niezły i pojemny hosting. Oczywiście jeżeli twój projekt wymaga czegoś droższego to możesz na to pozwolić, ale niewielkie strony, blogi, strony firmowe czy hobbystyczne nie wymagają drogiego wypasionego hostingu.

Mam nadzieję, że ten tekst wam pomógł i odpowiedział na kilka pytań odnoście wyboru pierwszego konta hostingowe.

Zobacz także >>> Najtańszy hosting

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

leave a comment

Weryfikacja

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.