Hosting najważniejsze parametry – jak wybrać hosting?
Na początku musisz zdecydować jaką metodą chcesz stworzyć witrynę, czy za pomocą prostego kreatora stron czy może jakieś aplikacji typu WordPress. Jeżeli chcesz założyć stronę za pomocą wyłącznie kreatora jako usługi, odsyłam do tego artykułu. Natomiast jeżeli chcesz założyć stronę „na hostingu”, musisz wiedzieć o kilku ważnych parametrach kont hostingowych. Specyfikacje kont hostingowych są bardzo podobne i większość poważnych firm hostingowych oferuje hosting z odpowiednimi parametrami i funkcjami, ale diabeł tkwi w szczegółach i musisz wiedzieć co dany parametr oznacza i jaką funkcję spełnia.
Ważne parametry hostingu
Miesięczny transfer(limit transferu danych) – Każde wejście na twoją stronę wiąże się z pobraniem danych i im więcej ludzi wchodzi na twoją witrynę, tym transfer danych rośnie. Trudno dokładnie określić jaki limit danych jest wystarczających na np. 50 tys. odwiedzin miesięcznie. Powiedzmy, że będzie to nie więcej niż 20 GB. Wpływ na to mają takie czynniki jak to, czy sama strona jest duża (wielkość w MB) i co na niej się znajduje. Gdy jest dużo zdjęć, czy innych plików, które na dodatek będą często pobieranie przez internautów, to transfer danych przy każdej wizycie będzie większy niż przy stronie składającej się głównie z treści. Jednak zakładając, że twoja pierwsza strona nie będzie multimedialna i nie będzie odwiedzana przez dziesiątki tysięcy osób miesięczne, to w zupełności starczy Ci kilka GB. Pamiętaj, że niekiedy transfer jest podawany nie w skali miesięcznej, a rocznej.
Pojemność serwera – Innymi słowy miejsce na dysku dla twojej witryny i wszystkich jej składników. Na pojemność serwera składają się również konta pocztowe. Ważny element usługi hostingowej, gdy masz zamiar prezentować galerię zdjęć lub własne pliki video, które zajmują sporo miejsca( pliki które sam wgrywasz na serwer, a nie takie, które wstawiasz na stronę za pomoca kodu jak np. youtube.). Dla porównania jedna z moich stron, mająca ok. 100 podstron, z czego na każdej jest jakas grafika, plus forum i wszystkie składniki witryny – zajmuje na moim serwerze 250 MB. Więc tylko naprawdę duże witryny, lub takie z własnymy plikami video potrzebują miejsca liczącego się w GB.
Hosting SSD – Hosting oparty na serwerach SSD, czyli szybszych i wydajniejszych od HDD, tak samo jak to się ma w komputerach osobistych.
Konta FTP – Przez konto FTP i odpowiedni program, każdy ze swojego domowego komputera będzie się mógł łączyć z twoją stroną, pobierać pliki, edytować i wgrywać je z powrotem. Oczywiście każdy, któremu podasz hasło i login, a nie ktokolwiek będzie chciał. Z biegiem czasu na pewno użyjesz konta FTP.
Bazy danych MySQL – Dzięki bazom danych będziesz mógł zainstalować wszelkiego typu aplikacje i skrypty, które właśnie wykorzystują bazy danych MySQL. Popularnych CMSy i aplikacje sklepowe jak WordPress, Joomla!, PrestaShop, Magento wymagają baz danych. Trzeba zaznaczyć, że jedna baza danych równa się jedna aplikacja lub skrypt, dlatego dobrze gdy w ofercie planu hostingowego jest oferowana więcej niż jedna baza danych MYSQL
Liczba możliwych subdomen – Czym jest subdomena? Jeżeli twoja strona ma adres mojastrona.pl to subdomenami będą np. forum.mojastrona.pl, lub sklep.mojastrona.pl. Możliwość dodania subdomeny, pozwoli Ci na rozbudowanie i rozwijanie strone w razie potrzeby.
Domeny zaparkowane – Dzięki tej opcji, możemy w prosty i łatwy sposób przekierować nasze inne domeny na adres jednej. Np. domeny mojastrona.com i mojastrona.net, przekierować na adres mojastrona.pl. W tym wypadku dwie pierwsze domeny zostały zaparkowane i po wejściu na ten adres będą automatycznie przekierowywać na adres trzeci.
Ilość domen podpiętych – Mając wykupiony hosting, możesz pod niego podpiąć inne domeny i stworzyć kilka stron korzystając z jednego serwera. Do tego potrzebna jest właśnie możliwość podpięcia domeny, określana w specyfikacje jako ilość domen. Wiedz, że jeżeli masz miejsce na serwerze na kolejną stronę, to nie ma sensu wykupować kolejne konto hostingowe.
Liczba kont e-mailowych(aliasów) – Do swojej domeny możesz utworzyć adresy mailowe np. kontakt@mojastrona.pl , lub sklep@mojastrona.pl, lub forum@mojastrona.pl. Kontakt, sklep i forum w adresach są właśnie aliasami.
Autoresponder – Funkcja w poczcie, która umożliwia wysyłanie automatycznych wiadomości( zazwyczaj odpowiedzi).
Obsługa poczty – Najczęściej spotykane oprogramowanie do obsługi poczty www to Roundcube, Squirrelmail i Horde. Najwygodniejszym w mojej opinii jest Roundcube. Dobrze jeżeli jest funkcja Webmail, czyli dostęp do poczty bezpośrednio przez przeglądarkę bez konieczności logowania wpierw na koncie hostingowym
Autoinstalator aplikacji – Ta bardzo przydatna i wygodna opcja, pozwala instalować na twoim serwerze wszelakie gotowe skrypty i aplikacje jak fora, sklepy ankiety czy CMS-y(WordPress, Joomla!, Prestashop i inne), za pomocą kliku kliknięć.
Panel Administracyjny – W zasadzie każdy hosting posiada taki panel, więc nie musisz o to się martwić, jedna wiec, że są głównie dwa rodzaje; DirectAdmin, cPanel i ewentualnie rozwiązania autorskie. Ogólnie najczęściej spotykanym jest DirectAdmin, choć bardziej lubianym i przyjaznym jest cPanel. Oba mają wszystko co potrzeba.
Kreator stron – Prosta aplikacja do tworzenia stron www dostępna na koncie hostigowym. Kreator, który otrzymujemy przy koncie hostingowym jest zazwyczaj darmowy, jednak trzeba pamiętać, że kreator taki ma dużo mniej możliwości niż przykładowo WordPress, który również jest darmowy.
LifeSpeed i LSCache – Oprogramowanie poprawiające działanie aplikacji WordPress, jednak brak nie jest wielką tragedią, gdyż do niedawna nie były używany, a miliony witryn WordPress i tak ładnie śmigały. Przydatne do rozbudowanych stron z dużą ilością wtyczek.
Darmowy certyfikat SSL – Certyfikat SSL jest obecnie dość istotnym elementem, gdyż sprawia, że twoja witryna będzie bezpieczniejsza. Posiadając certyfikat SSL mamy tzw. kłódkę w pasku z adresem strony. Wówczas przesyłanie danych jest zaszyfrowane a nasza witryna jest uznana przez wyszukiwarki za bardziej przyjazną. Zabezpieczenie to sprawia też, że przy odwiedzaniu naszej strony nie wyświetlają się komunikaty o niezabezpieczeniu witryny. Najtańsze certyfikaty komercyjne dla jednej domeny to koszt kilkudziesięciu zł rocznie, jednak są też darmowe tak jak Let’s Encrypt.
Kopie zapasowe backup – Usługodawca tworzy kopie zapasowe twego konta. Ważne, aby kopie były regularne a czas ich przechowywania wynosił kilka dni. Dzięki temu w razie problemów technicznych strony www, będzie można ją przywrócić.
Antywirusy – Dobrze jest, aby nasz hosting i poczta były skanowany i zabezpieczone przez wirusami. Każde informacje o zabezpieczeniach naszego hostingu są mile widziane.
Użycie RAM i procesora – Wskaźnik ten określa ile jest dostępnej pamięci pamięci RAM i rdzeni procesora. Oczywiście im więcej tym lepiej, choć przy tanich kontach jest to zazwyczaj 1-2 rdzenie i 1-2 GB pamięci RAM. Dane te są dość często pomijane przez usługodawców, gdyż jest to realny wskaźnik możliwości naszego hostingu, a nie transfer danych czy pojemność konta, które często są nienaturalnie duże.
PHPMyAdmin – Narzędzie do zarządzania bazami danych skierowane dla bardziej zaawansowanych webmasterów. Każde porządny hosting powinien je udostępnić.
Wersje PHP dla domen – Aplikacje i skrypty po aktualizacjach przestają prawidłowo działać na starszych wersjach PHP, dlatego co jakiś czas Wersję PHP musimy „upgradować” do nowszej. Nie jest to skomplikowana czynność.
Własne .htaccess – Możliwość edycji pliku .htaccess, w którym jest zapisywanych wiele reguł, m.in to czy nasza witryna jest z przyrostkiem „www” czy bez „www”, jak również ustalane są wszelkie przekierowywania w naszej witrynie.
CMS – Jest to System Zarządzania Treścią ( Content Management System ). Najpopularniejsze CMS-y to WordPress, Joomla, Drupal lub Mambo. Są to gotowe aplikacje i skrypty dzięki którym, w łatwy sposób możemy zarządzać stroną. Jest to swego rodzaju kreator stron, jednak dający więcej możliwości edycji strony. Aby zainstalować któryś z CMS-ów na nasz serwer, potrzebna jest baza danych MySQL. Na bazie np. Joomla! czy Worpdress można stworzyć praktycznie każdy projekt strony czy nawet portalu i dostosować go do swoich potrzeb. Jest wiele dostępnych dodatków, których nie ma w kreatorach stron. Oczywiście sami, nie znając HTML i PHP, nie zmienimy go tak jak chcemy, ale fachowcy za nieduże pieniądze zrobią taki projekt twojej strony ( zarówno wizualny jak i dostępnych funkcji), jaki tylko będziesz chciał(a).
WordPress – Być może często w sieci napotykałeś na tę nazwę, zatem czym jest WordPress? Jest to najpopularniejsza na świecie aplikacja blogowa, bardzo funkcjonalna i dość prosta w obsłudze. Można nią prowadzić zwykłego bloga, ale też stworzyć normalną stronę czy nawet serwis. Do WordPressa jest masa darmowych dodatków i wtyczek, które poszerzają możliwości aplikacji i które w bardzo łatwy sposób się instaluje. Także nie będziesz miał problemów z szablonami, których jest masa zarówno darmowych jak i płatnych. Aby skorzystać z WordPressa, musisz posiadać własny hosting, na którym zainstalujesz aplikację. W wersji okrojonej można przetestować WordPress zakładając darmowy blog na http://pl.wordpress.com.
Prestashop – Najpopularniejsza na świecie darmowa aplikacja do tworzenia sklepów www. Działa za zasadzie open source.
Jaki hosting wybrać?
I teraz pytanie, gdzie założyć stronę www, czyli jaką firmę hostingowową wybrać? Jest ich na rynku całe mnóstwo, możne je liczyć już w setkach. Te najbardziej znane to home.pl, nazwa.pl czy cyberfolks.pl, jednak za swoje usługi karzą płacić sporo więcej niż inne firmy. Trzeba też pamiętać, że nie wszyscy usługodawcy oferują przy koncie hostingowym takie rozwiązania jak kreator stron lub instalator popularnych skryptów, za pomocą których, osoba niedoświadczona w miarę łatwy sposób stworzy swoją witrynę.
Wybierając hosting, należy kierować się kilkoma aspektami. Pierwszym z nich jest to, jaką stronę www chcemy założyć i do czego będzie nam służyć?. Jeżeli witryna ma być tylko ofertą lub wizytówką firmy, to nie ma sensu wykupować usługę za duże pieniądze ze wszystkimi możliwymi opcjami i parametrami bez limitu. No bo po co? Natomiast gdy chcemy poprzez stronę internetową prowadzić jakiś biznes, np. w postaci sklepu lub jakiegoś serwisu, warto na hosting wydać parę złotych więcej. Pewne jest, że będą ci potrzebne bazy danych, konta FTP, możliwość dodawania subdomen i tworzenie aliasów e-mailowych (kilka adresów email na jednej domenie). Dobrze też, aby limit transferu danych także wynosił minimum 20 GB. Wszystko w zależności od wielkości strony i ilości plików zdjęć czy też video, które generują spory transfer, no i oczywiście od ilości odwiedzających. Jednak bez obawy, jeżeli wybrałeś zły plan hostingowy, bez problemu możesz go zmienić na „mocniejszy”.
Dla raczkujących w temacie ważnym argumentem będzie łatwość obsługi i zarządzania stroną, gotowe aplikacje jak; sklep, blog, galeria zdjęć, kreatory stron, automatyczny instalator aplikacji i właściwy support. Dzięki instalatorowi popularnych skryptów, bez problemu zainstalujesz takie aplikacje jak; Worpdress, Joomla!, Prestashop i wiele innych.
Osoby, które na serwerze planują umieścić kilka stron, muszą zwrócić uwagę na bazy danych, które są potrzebne do większości aplikacji, skryptów i każdej strony opartej np. o Joomla! , WordPressa i do aplikacji sklepowych. W takim wypadku możliwość podpięcia kilku domen jest również konieczna.
Również cena domen jest kluczowym aspektem, gdyż przy kilku witrynach to właśnie przedłużanie każdej domeny będzie największym wydatkiem, choć zawsze możesz je wykupić tam, gdzie jest taniej i podpiąć pod swoje konto.
Pojemność konta i transferu danych jest kluczowym parametrem dla stron oferujących wymianę i pobieranie plików, posiadających dużą ilością zdjęć lub własnych materiałów video, które pożerają sporo GB. Jest to ważny parametr gdy, chcemy założyć serwis internetowy czy sklepy www.
Darmowy certyfikat SSL to także mile widziana opcja, gdyż jest tendencja, narzucona przez wyszukiwarki, aby strony posiadały owy certyfikat, przez co są bardziej bezpieczne. Najpopularniejszym darmowy certyfikatem SSL jest Let’s encrypt. Komercyjne certyfikaty jak Comodo, nie są drogie( poniżej 100 zł), ale stosuje się go tylko na jedną domenę, a darmowe rozwiązanie można zastosować na wielu domenach, to ważny aspekt, gdy planujesz większą ilość stron/blogów.
Jeżeli chcesz stworzyć profesjonalny serwis, z dużą liczbą odwiedzających wtedy rozejrzyj się nad zaufaną firmą z dobrymi opiniami. Przed zakupem warto przetestować hosting i sprawdzić, czy wszystko działa, jak należy. Zwróć też uwagę na to, czy firma ma w swojej usłudze regularne backupy (najlepiej codzienny), które w razie awarii przywrócą twoją stronę.
Kilka niedrogich propozycji:
Czy muszę kupić hosting aby założyć stronę www?
Otóż nie. W tej chwili wiele firm oferuje założenie strony www bez zakupu i administracji własnym kontem hostingowym. Zazwyczaj taka usługa to kreator stron bardziej lub mniej zaawansowany. Mamy wówczas dostęp do swojej witryny jedynie poprzez kreator stron, nie musząc martwić się o hosting. Jest to dobre rozwiązanie jeżeli ktoś potrzebuje strony firmowej z ofertą swojej działalności, stronę wizytówki, stronę ogłoszeniową i ogólnie niedużych i niezbyt rozbudowanych witryn, bo właśnie w takich projektach tego typu aplikacje sprawdzają się najlepiej. Niektóre kreatory stron posiadają też opcję sklepu czy tez sprzedaży.