Jak założyć stronę www - poradnik dla początkujących

    >>>
  • Home
  • BlogJak katalogować stronę internetową?

Jak katalogować stronę internetową?

5 lipca, 2012 admin 0 Comments

Katalogowanie strony wwwOd lat, pierwszym i podstawowym etapem pozycjonowania jest katalogowanie czyli dodawanie strony do katalogów stron. I choć trendy SEO się zmieniają, to nadal katalogowanie pozostaje najpopularniejszym i najprostszym sposobem pozycjonowania nowo powstałej strony. Mimo panującej opinii o tym, że katalogi nie pełnią już tak ważnej funkcji co kilka lat temu, to wpis w dobrym katalogu może być więcej wart niż niektórym się wydaje.

Ostatnio katalogi straciły trochę na swej wartości, a to dlatego, że jest ich całe mnóstwo i często pełnią rolę „farmy linków”, śmietników do których wrzuca się mało wartościowe i kopiowane opisy, do stron równie mało wartościowych.

Jakie katalogi wybierać?

Dlatego w miarę możliwości należy unikać takich katalogów i wybierać moderowane, które dbają o swoją zawartość. Nie zaszkodzi sprawdzić też PR katalogu, ilość zindeksowanych podstron(site:url strony), wiek domeny i ilość backlinkówl (link:adres strony). Zdecydowana większość katalogów jest oparta na skrypcie Seokatalogi. Niestety dobre katalogi w wysokim PageRank często bywają płatne, kwota oscyluje od 1 do kilku złotych. Musisz zdecydować, czy dodajesz stronę do dobrych katalogów, które nie znikną po roku wraz z twoim wpisem, czy do słabszych. Warto też wybierać katalogi, które umożliwiają wstawienia linku w treść opisu, szczególnie jeżeli masz wartościowy i długi opis strony taka funkcja jest bardzo mile widziana. Nie warto marnować dobry i długi opis strony na katalog małowartościowy i nie dający możliwości wstawienia w treści linku. Pamiętaj, że dobry opis możesz potem podlinkować, czyli kierując link z danego wpisu do innego wpisu lub precla. Jeżeli darmowy katalog spełnia podane wyżej kryteria oczywiście jak najbardziej z niego skorzystaj. Zwłaszcza nowe katalogi, aby zachęcić do zapełnienia treścią, oferują darmowe wpisy, ale po jakimś czasie są już płatne. Niektóre katalogi w zamian za darmowe umieszczenie wpisu żądają linka zwrotnego, czyli linka z twojej strony prowadzącego do katalogu, co jest rozwiązaniem średnio korzystnym dla Ciebie, choć przy bardzo dobrym opisie i katalogu można kilka razy skorzystać z takiej opcji. Jednak w takim wypadku umieszczaj link na podstronie, a nie stronie głównej.

Jak katalogować?

Aby nie pogubić się w tym wszystkim najlepiej przez etapem katalogowania tworzyć opisy u siebie na komputerze i notować gdzie zostały dodane i zaakceptowane. W ten sposób będziemy mieli kontrolę nad wszystkim i unikniemy sytuacji gdy jeden wpis umieścimy w kilku katalogach, lub nie będziemy wiedzieli gdzie i jaki wpis podlinkować. Jak jest możliwość zarejestrowania się, to zrób to, gdyż będziesz miał później możliwość edycji wpisu. Katalogowanie możesz podzielić na parę etapów z przerwami. Chodzi o to, że gdy uda Ci się wypozycjonować stronę na dane frazy, możesz skupić się na innych. Po każdych kilkunastu wpisach, poczekaj aż Google zindeksuje wszystkie i zauważ czy pozycja strony wzrosła. Jeżeli osiągnąłeś zadowalające wyniki, zmień słowa kluczowe. Ale wiedz także, że na początku pozycjonowania strona może wskoczyć wysoko ale potem spaść.

Aby wpis w katalogu miał jak największą wartość, należy starać się aby opisy i tytuły wpisu różniły się, czyli były unikalne. Większość szanujących się katalogów nie przyjmuje kopiowanych opisów. Pamiętaj, że tytuł opisu ma duży wpływ na frazę którą pozycjonujesz i staraj się aby tytuł wpisu był frazą na która pozycjonujesz swoją stronę. Przed katalogowaniem i całym pozycjonowaniem, pamiętaj, że nie ma sensu pozycjonować strony na frazy które są już wysoko w wyszukiwarce, pozycjonuj na te których nie ma wysoko. Nie nadużywaj słów kluczowych podawanych w opisie, skup się na kilku najważniejszych. Ważne aby na początku pozycjonowania i co za tym idzie katalogowania, używać wielu fraz, gdyż po ostatnich zmianach Google dużo lepiej zauważa nienaturalne pozycjonowanie w oparciu wyłącznie o kilka fraz, czego skutkiem może być brak efektów a nawet ich pogorszenie.

Jeżeli masz możliwość we wpisie do katalogu wstawienia większej ilości linków niż jeden, możesz podlinkować nie tylko swoja witrynę, ale także inne wpisy, lub artykuły – w ten sposób linki nabierają jeszcze więcej mocy. Być może po napisaniu kilkunastu opisów strony stracisz pomysł na dalsze opisy. Wtedy możesz spróbować pisać używając synonimów. Aby jak najbardziej zróżnicować opisy, pisz nie tylko ogólnie o swojej stronie, ale również o jej działach i treściach będącej na podstronach. Ostatecznie można także podejrzeć konkurencję, a wtedy z całą pewnością wpadnie Ci pomysł na nowy opis. Pamiętaj, że 20-30 unikalnych i wartościowych wpisów, które dodatkowo podlinkujesz znaczą więcej niż 100-200 kopiowanych, rzuconych na byle jakie katalogi. Za nim wszystkie wpisy zostaną zindeksowane przez Google i wpłyną na pozycję twojej strony może minąć trochę czasu. W pozycjonowaniu należy liczyć się, że to żmudny i długotrwały proces. Jeżeli masz pieniądze, katalogowanie jak i inne czynności dotyczące pozycjonowania, może wykonać za ciebie firma zajmująca się tą dziedziną. Możesz też zlecić katalogowanie, lub napisanie unikalnych opisów do twojej strony osobie wykonującej takie usługi(np. na: zlecenia.przez.net lub oferia.pl).

Katalogowanie – podsumowanie

Nie ilość, a jakość. Dobre efekty uzyskasz gdy włożysz więcej pracy i dodasz stronę do dobrych katalogów, to czy będą płatne czy darmowe zależy już od Ciebie i twoich umiejętności wyszukiwania. Z pomocą mogą przyjść bazy katalogów, choć często bywają już nieaktualne.

Hostido hosting

leave a comment

Weryfikacja

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.