Jak założyć stronę www - poradnik dla początkujących

Jak założyć blog? Gdzie założyć bloga? Aplikacje

  >>>
 • Home
 • BlogJak założyć blog? Gdzie założyć bloga?

Jak założyć blog? Gdzie założyć bloga?

26 lipca, 2020 admin 0 Comments

Jak założyć blogKażdy blog jest stroną internetową, ale nie każda strona internetowa jest blogiem. Zatem co odróżnia bloga od klasycznej strony www? Mianowicie to, w jakim sposób jest przedstawiana treść. Na klasycznej stronie www, są podstrony, menu, artykuły itd. Blog natomiast charakteryzuje się tym, że publikujemy tam wpisy, a treść jest wyświetlana w formie wpisów z danego dnia, tygodnia czy miesiąca w jednej lub kilka kategoriach. W blogu na stronie głównej są zazwyczaj wyświetlana swego rodzaju lista z ostatnimi wpisami (ilość tych wpisów zależy od Ciebie). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć obie formy tj. klasyczne witryny z blogiem. Blog może się znajdować jako zakładka menu lub podstrona, klikając na nią, wchodzimy do treści w formie bloga. To często spotykane, gdyż pozwala to dodawać nowy content do klasycznych witryn bez tworzenia oddzielnych podstron czy menu oraz bez zaburzania wyglądu i struktury klasycznej witryny.

Dla kogo blog?

Dla kogo blog będzie dobrym rozwiązaniem? Dla osób, chcących często wypowiadać się na jakiś temat, pisać swoje przemyślenia i komu zależy na prostocie i szybkości publikacji wpisów. Prowadzenie bloga nie wymaga dużych umiejętności, bo jego forma jest prostsza od standardowej strony www. Tak jak wspomniałem, blog może być swego rodzaju połączenie treści wyświetlanych jako wpisy, oraz klasycznej strony z menu z podstronami.

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

Jak założyć blog

Zatem jak założyć blog i gdzie to zrobić? Możliwości są dwie. Możesz założyć bloga za darmo, korzystając z aplikacji blogowych takich jak: blogger/blogspot (własność Google) bloog.pl (własność wp.pl), blog.onet.plmylog.pleblog.pl czy wordpress.org. Na prowadzenie wysuwa się aplikacja Google, czyli Blogger. Ma mnóstwo funkcji, dodatków, modyfikacji – z całą pewnością zadowoli każdego początkującego. Można też polecić blog tworzony na WordPressie, czyli najpopularniejszej aplikacji (CMS) na świecie, dzięki której możesz tworzyć zarówno blogi, jak i standardowe serwisy czy nawet sklep www.

Jednak darmowe blogi mają kilka minusów. W najpopularniejszych aplikacjach ciężko znaleźć wolną nazwę bloga, a w niektórych są wyświetlane natrętne reklamy lub jego funkcjonalność jest ograniczona. Wygląd bloga też nie zawsze może odpowiadać twoim oczekiwaniom. Trzeba też być świadomym, że jeżeli chcesz do tego zabrać się na poważnie, chciałbyś stworzyć popularnego bloga, a może nawet nieco na nim zarobić, to darmowe blogi tworzone na subdomenach, nie będą tak popularne. Trudniej będzie się także przebić w wyszukiwarce oraz go wypozycjonować, nie mówiąc o prestiż bloga stojącego na darmowej subdomenie.

Aplikacja WordPress

Na hasło jak założyć blog z całą pewnością wyskoczy ci aplikacja WordPress. Jest on darmowa, jednak opcja bez własnego hostingu również jest mocno okrojona. Więc jeżeli stać się na roczny wydatek około 50 zł -100 zł, warto pomyśleć o kupnie własnej domeny, hostingu i zainstalowanie pełnoprawnego WordPressa. Bo jeżeli myślimy o blogowej aplikacji, to od razu na myśl rzuca się nam WordPress. WordPress wśród aplikacji do prowadzenia blogów jest jak Google wśród wyszukiwarek – niby są inne, ale i tak najlepsza jest Google, a jeżeli nawet tak nie jest, to na pewno jest najpopularniejsza. Dlatego skupmy się na WordPressie. Jest to nie tylko aplikacja blogowa, ale jeden z najpopularniejszych CMS-ów na świecie (System Zarządzania Treścią). Zalet WordPressa jest mnóstwo; jest w pełni darmowy, jest setki dodatków, wtyczek, i darmowych szablonów, a wszystko łatwo się obsługuje bez wgłębiania się w wiedzę informatyczną. WordPress da Ci też możliwość stworzenia strony opartej o menu i podstrony oraz nowoczesne i responsywne witryny, a wszystko będzie wyglądać profesjonalnie. Jak to wszystko wygląda, można sprawdzić, zakładając darmowego bloga na stronie wordpress.org

Jak założyć blog – podsumowanie

Jeżeli nigdy nie miałeś lub nie miałaś do czynienia ze stronami www i blogami, nie wiesz jak to się wszystko odbywa, to przedstawię krótką lekcję.

 • na większość pytań odpowie Ci Google , a jeżeli nie to napisz
 • wykupujesz hosting z instalatorem aplikacji np. tani hosting w hostido.pl
 • w tym samym miejscu wykupujesz interesującą domenę, czyli nazwę swojej strony
 • na początek możesz skorzystać z darmowej subdomeny, którą oferuje większość firm hostingowych
 • korzystasz z instalatora aplikacji i instalujesz WordPressa na swojej domenie
 • wszystko odbywa się automatycznie, login lub hasło ustalasz sam lub generowany jest automatycznie
 • Logujesz się do WordPress i zaczynasz zabawę z własnym blogiem
 • Powodzenia w zakładaniu i prowadzeniu pierwszego bloga!

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

leave a comment

Weryfikacja

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.