Forum internetowe to przede wszystkim miejsce gdzie konkretne grupy społeczne mają możliwość dyskutowania na tematy z którymi są mocno związani. Jest to miejsce na wymianę opinii, poglądów czy też informacji. Także fora zakładają wszelkiego rodzaju miłośnicy „czegoś” lub „kogos”, a to dyscypliny sportu, filmu, aktora, samochodu, motocykla, sprzętu RTV itd. Forum w takim wypadku sprawdza się najlepiej, gdyż każdy z użytkowników może zakładać własne tematy, odpowiadać w tematach innych i dzielić się wiedzą. Fora można spotkać naprawdę duże z dziesiątkami tys. użytkowników i tematów, ale także bardzo malutkie dla wąskiej grupy odbiorców. Dla właściciela takiego forum zakładanie go wiąże się przede wszystkim z wyborem skryptu szytego na miarę jego potrzeb. Często sami szukamy opinii i radzimy się osób, które mają już za sobą taką decyzję. Na co warto zwrócić uwagę i przed czym się przestrzegać? Poniżej kilka przykładowych skryptów godnych uwagi.
Na początek, czy to zakładamy witrynę www czy bloga czy forum, potrzebny będzie nam hosting. Jeżeli chcemy uprościć sobie zadanie, wybieramy hosting z instalatorem aplikacji, w którym to znajdziemy interesujący nas skrypt i zainstalujemy go na swoim serwerze przysłowiowym kliknięciem myszki. Jeżeli nie jesteś pewny czy dana firma oferuje automatyczny instalator skryptów z danym skryptem, to po prostu o to zapytaj. Ale bez obaw forum można zainstalować również bez tego, jednak zawsze będzie nam potrzebna baza danych MySQL, i to lepiej aby twój hosting posiadał ich kilka, gdyż zawsze się przydadzą do testowania i instalacji różnych skryptów.
Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR
Forum internetowe phpBB3
phpBB to jeden z najpopularniejszych skryptów w Polsce jak i na świecie, pozwala założyć w pełni profesjonalne forum z zaawansowanymi funkcjami. Zapewne dużo znanych Ci for jest właśnie na tym skrypcie, i jeżeli pisałeś kiedyś na tego typu forum to szybko się odnajdziesz w phpbb. Pierwsza aplikacja powstała w 2002 roku i już od tego czasu każdy użytkownik ma prawo do pobrania tego skryptu i rozprowadzania treści bazującej na tej właśnie licencji za darmo. Jedną z głównych zalet phpbb jest dostępność do wielu darmowych dodatków oraz modyfikacji, a także wysoka poprawność aktualizacji starszych wersji do najnowszej.
Na rynku funkcjonuje wiele prostych i darmowych szablonów oraz modyfikacji które można wykorzystać do phpBB. Oczywiście są też takie, które można zakupić od firm specjalizujących się w tworzeniu profesjonalnych szablonów. Średni koszt wynosi 25$-30$.
Istotną zaletą skryptu jest prostota panelu administracyjnego i równoczesne jego zaawansowanie. Osoba po raz pierwszy korzystająca z phpBB, może czuć się trochę zagubiona, ale stan ten szybko mija po paru dniach użytkowania forum, a to przez bardzo intuicyjnie zarządzanie forum oraz możliwość instalacji forum z spolszczeniem.
Choć phpBB3 jest bardzo ceniony na rynku to i tak warto zwrócić uwagę na pewne „niedogodności” związane z jego użytkowaniem. W związku ze sporą wydajnością skryptu, automatycznie tworzy on sporą bazę danych, to natomiast skutkuje generowaniem baz o rozmiarach 100MB (gdzie forum jest niewielkie). Duża baza danych to także potrzeba lepszych zabezpieczeń, a za dobry hosting trzeba zapłacić.
phpBB by Przemo
phpBB by Przemo to zmodyfikowana wersja phpBB2 stworzona przez programistę Przemysława Matogę. Przemysław sam stworzył skrypt z którego teraz korzysta tysiące użytkowników posiadających fora. Skrypt posiada 300 dodatków, które można bez problemu włączyć lub wyłączyć w panelu administratora. PhpBB by Przemo jest mniej stabilny niż phpBB i na pewno generuje większe bazy danych.
Wielką zaletą jest intuicyjny i prosty w użytkowaniu panel administratora. Ilość dostępnych darmowych szablonów jest duża, szczególnie jeżeli chodzi o te związane z grami. W sieci znajdziemy także wielu zdolnych webmasterów, którzy wykonają szyty na miarę profesjonalny szablon pod phpBB by Przemo.
Ogromną zaletą, którą nie jest w stanie pochwalić się praktycznie żaden inny skrypt jest suport- istnieje oficjalne forum na którym każdy użytkownik phpBB by Przemo znajdzie odpowiedź na najprostsze jak i najbardziej skomplikowane pytanie. Na forum udziela się także sam twórca skryptu – Przemo, czego mogą pozazdrościć sami twórcy innych skryptów.
Sporą wadą forum jest generowanie dużych baz i bardzo słabe zabezpieczenia. Niczym skomplikowanym nie jest włamanie się na forum, dlatego przy zakładaniu go warto zwrócić uwagę na formę zabezpieczeń. Wielu użytkowników narzeka także na zbędną ilość modyfikacji oraz czasochłonność ich wgrywania (co trzeba zrobić ręcznie). phpBB jest bardzo cenionym skryptem. Choć generuje duże bazy danych, to nadal funkcjonalność i suport wygrywają z wadami. phpBB polecane jest administratorom, którzy chcą założyć forum o tematyce gier komputerowych bądź CS.
MyBB
MyBB czyli MyBulletinBoard, skrypt znajdujący się na rynku od 2013 roku. Struktura kodów jest troszkę niższej jakości aniżeli podobnych do niego komercyjnych silników, czyli IPB oraz vB Forum jest bardzo przyjazne dla użytkowników, łatwość instalacji wtyczek bądź aktualizacji dodatków jest na naprawdę wysokim poziomie. Zaletą jest także bardzo dobry support ceniony przez wielu użytkowników oraz szablony. Jeśli chodzi o to drugie to MyBB warto pochwalić za przejrzystość, prostotę oraz elegancję. Na rynku można znaleźć wiele szablonów bardzo podobnych do tych obsługiwanych przez IPB. Silnik jest wydajny, nie wymaga wielu zasobów serwera, a jego panel jak i sama instalacja jest bardzo przejrzysta.
MyBB jest na pewno mniej popularne i nowsze – co zmniejsza szansę na zhakowanie forum. Ogromne wrażenie robi także lista funkcji – m.in. posiada mnóstwo dobrze rozwiniętych narzędzi do zarządzania społecznością i moderacji
Jedną z wad MyBB jest malejąca wydajność wraz z powiększającym się forum. Jeśli użytkownik planuje stworzenie rozbudowanego forum, to stworzenie go na MyBB na pewno poskutkuje spadkiem wydajności. W takiej sytuacji lepszym wyborem na pewno okaże się phpBB (także z uwagi na bardziej zoptymalizowany kod). MyBB sprawdzi się natomiast gdy użytkownik dopiero zaczyna swoją przygodę z tworzeniem forów i kiedy zależy mu na prostocie panelu administracyjnego oraz ładnym wyglądzie.
MiniBB
Autorzy MiniBB chwalą skrypt za prosty interfejs, przejrzysty kod a także łatwość integrowania forum z layoutem funkcjonującego już serwisu. Dodatkowo, skrypt da się w prosty sposób zintegrować z systemem logowania na stronie administratora. Jest to świetne narzędzie jeśli poszukujemy czegoś prostego i intuicyjnego w obsłudze. Podobnie jak w przypadku innych skryptów, funkcjonalności forum można powiększyć korzystając z płatnych dodatków.
Instalacja miniBB jest troszkę bardziej skomplikowana niż np. przy MyBB i posiada klasyczne kategorie w panelu administracyjnym (w MyBB są one bardziej rozbudowane)
Jak założyć forum internetowe – WordPress
Często zdarza się, że posiadamy stronę internetową opartą na WordPress bądź bloga i z czasem okazuje się, że mamy zapotrzebowanie także na forum. Co robimy w takiej sytuacji?
Okazuje się, że dobrym wyborem jest BBPress – skrypt od twórców WordPressa.
Skrypt charakteryzuje się prostotą jeśli chodzi o obsługę – osoby, które pracują na WordPress będą czuły się jak w domu, ponieważ obsługuje się go na tej samej zasadzie.
Dodatkowym plusem jest bardzo prosta możliwość integracji wyglądu z wyglądem strony, ponieważ w łatwy sposób można stworzyć forum, które będzie wyglądać podobnie jak sam portal. która w praktyce ogranicza się do jednego kliknięcia oraz łatwość tworzenia nowych dodatków.
Wadą dla zaawanasowanych użytkowników może okazać się ograniczona ilość grafik oraz rozszerzeń do wtyczek, co wynika z dość młodego stażu skryptu. Jednak deweloperzy mocno nad tym pracują i przygotowują nowe rozwiązania. Innym minusem mogą okazać się ograniczone możliwości w porównaniu do pełnych skryptów forum. BBPress sprawdza się raczej wyłącznie jako małe forum w obrębie portalu, nie jako cos dużego
Jeśli chodzi o samą integrację z WordPress to nie należy ona do skomplikowanych – taka możliwość pojawia się już w trakcie instalacji naszego forum. Aby tego dokonać trzeba podać raptem kilka danych, zajmuje to kilka minut. Sama instalacja jest jeszcze prostsza – wystarczy kilka dosłownie kilka kliknięć w panelu administracyjnym WordPressa.
Dodatki forum do Joomla!
Warto zwrócić uwagę na skrypty kompatybilne z Joomla. Można tu wymienić 5 najpopularniejszych: Kunena (posiada szczegółową dokumentację). Agora (zawiera wiele funkcji, takich jak ogłoszenia, załączniki pocztowe, nowe powiadomienia pocztowe, kanały RSS, rangi użytkowników itp.), NinjaBoard (łatwa w obsłudze i bardzo dobrze prezentuje się wizualnie), EasyDiscuss (płatny ale prosty i funkcjonalny dodatek posiadający niezbędne funkcje do prowadzenia forum, posiada profil użytkownika z awatarem, podpis, social media, ustawienia SEO), oraz Joo!bb (posiada wszystkie podstawowe funkcjonalności forum, takie jak profile z awatarami czy kontrola dostępu). Wszystkie z wymienionych mają wiele ciekawych funkcji, są darmowe i dobrze prezentują się wizualnie jednak sama Joomla nie jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o implementację większego forum.
Skrypt jaki wybierzemy tak naprawdę zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Przed wyborem musimy zastanowić się nad tym czy nasze forum będzie duże, czy może mamy już stronę i pod nią chcemy podpiąć nasze forum jako dodatek, czy posiadamy już doświadczenie w tworzeniu forum a może dopiero zaczynamy swoją przygodę. Rynek oferuje w tej chwili mnóstwo skryptów, które w pełni odpowiadają wymaganiom użytkowników. Możemy zamówić lub kupić autorski skrypt dopasowany do naszych potrzeb. Jednak przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i przeanalizować możliwości skryptów, które nas interesują.
Jak założyć forum internetowe – popularne skrypty i aplikacje
Forum internetowe to przede wszystkim miejsce gdzie konkretne grupy społeczne mają możliwość dyskutowania na tematy z którymi są mocno związani. Jest to miejsce na wymianę opinii, poglądów czy też informacji. Także fora zakładają wszelkiego rodzaju miłośnicy „czegoś” lub „kogos”, a to dyscypliny sportu, filmu, aktora, samochodu, motocykla, sprzętu RTV itd. Forum w takim wypadku sprawdza się najlepiej, gdyż każdy z użytkowników może zakładać własne tematy, odpowiadać w tematach innych i dzielić się wiedzą. Fora można spotkać naprawdę duże z dziesiątkami tys. użytkowników i tematów, ale także bardzo malutkie dla wąskiej grupy odbiorców. Dla właściciela takiego forum zakładanie go wiąże się przede wszystkim z wyborem skryptu szytego na miarę jego potrzeb. Często sami szukamy opinii i radzimy się osób, które mają już za sobą taką decyzję. Na co warto zwrócić uwagę i przed czym się przestrzegać? Poniżej kilka przykładowych skryptów godnych uwagi.
Na początek, czy to zakładamy witrynę www czy bloga czy forum, potrzebny będzie nam hosting. Jeżeli chcemy uprościć sobie zadanie, wybieramy hosting z instalatorem aplikacji, w którym to znajdziemy interesujący nas skrypt i zainstalujemy go na swoim serwerze przysłowiowym kliknięciem myszki. Jeżeli nie jesteś pewny czy dana firma oferuje automatyczny instalator skryptów z danym skryptem, to po prostu o to zapytaj. Ale bez obaw forum można zainstalować również bez tego, jednak zawsze będzie nam potrzebna baza danych MySQL, i to lepiej aby twój hosting posiadał ich kilka, gdyż zawsze się przydadzą do testowania i instalacji różnych skryptów.
Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR
Forum internetowe phpBB3
phpBB to jeden z najpopularniejszych skryptów w Polsce jak i na świecie, pozwala założyć w pełni profesjonalne forum z zaawansowanymi funkcjami. Zapewne dużo znanych Ci for jest właśnie na tym skrypcie, i jeżeli pisałeś kiedyś na tego typu forum to szybko się odnajdziesz w phpbb. Pierwsza aplikacja powstała w 2002 roku i już od tego czasu każdy użytkownik ma prawo do pobrania tego skryptu i rozprowadzania treści bazującej na tej właśnie licencji za darmo. Jedną z głównych zalet phpbb jest dostępność do wielu darmowych dodatków oraz modyfikacji, a także wysoka poprawność aktualizacji starszych wersji do najnowszej.
Na rynku funkcjonuje wiele prostych i darmowych szablonów oraz modyfikacji które można wykorzystać do phpBB. Oczywiście są też takie, które można zakupić od firm specjalizujących się w tworzeniu profesjonalnych szablonów. Średni koszt wynosi 25$-30$.
Istotną zaletą skryptu jest prostota panelu administracyjnego i równoczesne jego zaawansowanie. Osoba po raz pierwszy korzystająca z phpBB, może czuć się trochę zagubiona, ale stan ten szybko mija po paru dniach użytkowania forum, a to przez bardzo intuicyjnie zarządzanie forum oraz możliwość instalacji forum z spolszczeniem.
Choć phpBB3 jest bardzo ceniony na rynku to i tak warto zwrócić uwagę na pewne „niedogodności” związane z jego użytkowaniem. W związku ze sporą wydajnością skryptu, automatycznie tworzy on sporą bazę danych, to natomiast skutkuje generowaniem baz o rozmiarach 100MB (gdzie forum jest niewielkie). Duża baza danych to także potrzeba lepszych zabezpieczeń, a za dobry hosting trzeba zapłacić.
phpBB by Przemo
phpBB by Przemo to zmodyfikowana wersja phpBB2 stworzona przez programistę Przemysława Matogę. Przemysław sam stworzył skrypt z którego teraz korzysta tysiące użytkowników posiadających fora. Skrypt posiada 300 dodatków, które można bez problemu włączyć lub wyłączyć w panelu administratora. PhpBB by Przemo jest mniej stabilny niż phpBB i na pewno generuje większe bazy danych.
Wielką zaletą jest intuicyjny i prosty w użytkowaniu panel administratora. Ilość dostępnych darmowych szablonów jest duża, szczególnie jeżeli chodzi o te związane z grami. W sieci znajdziemy także wielu zdolnych webmasterów, którzy wykonają szyty na miarę profesjonalny szablon pod phpBB by Przemo.
Ogromną zaletą, którą nie jest w stanie pochwalić się praktycznie żaden inny skrypt jest suport- istnieje oficjalne forum na którym każdy użytkownik phpBB by Przemo znajdzie odpowiedź na najprostsze jak i najbardziej skomplikowane pytanie. Na forum udziela się także sam twórca skryptu – Przemo, czego mogą pozazdrościć sami twórcy innych skryptów.
Sporą wadą forum jest generowanie dużych baz i bardzo słabe zabezpieczenia. Niczym skomplikowanym nie jest włamanie się na forum, dlatego przy zakładaniu go warto zwrócić uwagę na formę zabezpieczeń. Wielu użytkowników narzeka także na zbędną ilość modyfikacji oraz czasochłonność ich wgrywania (co trzeba zrobić ręcznie). phpBB jest bardzo cenionym skryptem. Choć generuje duże bazy danych, to nadal funkcjonalność i suport wygrywają z wadami. phpBB polecane jest administratorom, którzy chcą założyć forum o tematyce gier komputerowych bądź CS.
MyBB
MyBB czyli MyBulletinBoard, skrypt znajdujący się na rynku od 2013 roku. Struktura kodów jest troszkę niższej jakości aniżeli podobnych do niego komercyjnych silników, czyli IPB oraz vB Forum jest bardzo przyjazne dla użytkowników, łatwość instalacji wtyczek bądź aktualizacji dodatków jest na naprawdę wysokim poziomie. Zaletą jest także bardzo dobry support ceniony przez wielu użytkowników oraz szablony. Jeśli chodzi o to drugie to MyBB warto pochwalić za przejrzystość, prostotę oraz elegancję. Na rynku można znaleźć wiele szablonów bardzo podobnych do tych obsługiwanych przez IPB. Silnik jest wydajny, nie wymaga wielu zasobów serwera, a jego panel jak i sama instalacja jest bardzo przejrzysta.
MyBB jest na pewno mniej popularne i nowsze – co zmniejsza szansę na zhakowanie forum. Ogromne wrażenie robi także lista funkcji – m.in. posiada mnóstwo dobrze rozwiniętych narzędzi do zarządzania społecznością i moderacji
Jedną z wad MyBB jest malejąca wydajność wraz z powiększającym się forum. Jeśli użytkownik planuje stworzenie rozbudowanego forum, to stworzenie go na MyBB na pewno poskutkuje spadkiem wydajności. W takiej sytuacji lepszym wyborem na pewno okaże się phpBB (także z uwagi na bardziej zoptymalizowany kod). MyBB sprawdzi się natomiast gdy użytkownik dopiero zaczyna swoją przygodę z tworzeniem forów i kiedy zależy mu na prostocie panelu administracyjnego oraz ładnym wyglądzie.
MiniBB
Autorzy MiniBB chwalą skrypt za prosty interfejs, przejrzysty kod a także łatwość integrowania forum z layoutem funkcjonującego już serwisu. Dodatkowo, skrypt da się w prosty sposób zintegrować z systemem logowania na stronie administratora. Jest to świetne narzędzie jeśli poszukujemy czegoś prostego i intuicyjnego w obsłudze. Podobnie jak w przypadku innych skryptów, funkcjonalności forum można powiększyć korzystając z płatnych dodatków.
Instalacja miniBB jest troszkę bardziej skomplikowana niż np. przy MyBB i posiada klasyczne kategorie w panelu administracyjnym (w MyBB są one bardziej rozbudowane)
Jak założyć forum internetowe – WordPress
Często zdarza się, że posiadamy stronę internetową opartą na WordPress bądź bloga i z czasem okazuje się, że mamy zapotrzebowanie także na forum. Co robimy w takiej sytuacji?
Okazuje się, że dobrym wyborem jest BBPress – skrypt od twórców WordPressa.
Skrypt charakteryzuje się prostotą jeśli chodzi o obsługę – osoby, które pracują na WordPress będą czuły się jak w domu, ponieważ obsługuje się go na tej samej zasadzie.
Dodatkowym plusem jest bardzo prosta możliwość integracji wyglądu z wyglądem strony, ponieważ w łatwy sposób można stworzyć forum, które będzie wyglądać podobnie jak sam portal. która w praktyce ogranicza się do jednego kliknięcia oraz łatwość tworzenia nowych dodatków.
Wadą dla zaawanasowanych użytkowników może okazać się ograniczona ilość grafik oraz rozszerzeń do wtyczek, co wynika z dość młodego stażu skryptu. Jednak deweloperzy mocno nad tym pracują i przygotowują nowe rozwiązania. Innym minusem mogą okazać się ograniczone możliwości w porównaniu do pełnych skryptów forum. BBPress sprawdza się raczej wyłącznie jako małe forum w obrębie portalu, nie jako cos dużego
Jeśli chodzi o samą integrację z WordPress to nie należy ona do skomplikowanych – taka możliwość pojawia się już w trakcie instalacji naszego forum. Aby tego dokonać trzeba podać raptem kilka danych, zajmuje to kilka minut. Sama instalacja jest jeszcze prostsza – wystarczy kilka dosłownie kilka kliknięć w panelu administracyjnym WordPressa.
Dodatki forum do Joomla!
Warto zwrócić uwagę na skrypty kompatybilne z Joomla. Można tu wymienić 5 najpopularniejszych: Kunena (posiada szczegółową dokumentację). Agora (zawiera wiele funkcji, takich jak ogłoszenia, załączniki pocztowe, nowe powiadomienia pocztowe, kanały RSS, rangi użytkowników itp.), NinjaBoard (łatwa w obsłudze i bardzo dobrze prezentuje się wizualnie), EasyDiscuss (płatny ale prosty i funkcjonalny dodatek posiadający niezbędne funkcje do prowadzenia forum, posiada profil użytkownika z awatarem, podpis, social media, ustawienia SEO), oraz Joo!bb (posiada wszystkie podstawowe funkcjonalności forum, takie jak profile z awatarami czy kontrola dostępu). Wszystkie z wymienionych mają wiele ciekawych funkcji, są darmowe i dobrze prezentują się wizualnie jednak sama Joomla nie jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o implementację większego forum.
Jak założyć forum internetowe podsumowanie
Skrypt jaki wybierzemy tak naprawdę zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. Przed wyborem musimy zastanowić się nad tym czy nasze forum będzie duże, czy może mamy już stronę i pod nią chcemy podpiąć nasze forum jako dodatek, czy posiadamy już doświadczenie w tworzeniu forum a może dopiero zaczynamy swoją przygodę. Rynek oferuje w tej chwili mnóstwo skryptów, które w pełni odpowiadają wymaganiom użytkowników. Możemy zamówić lub kupić autorski skrypt dopasowany do naszych potrzeb. Jednak przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i przeanalizować możliwości skryptów, które nas interesują.
Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR
Krok po kroku
Polecany kreator
Polecany hosting
Najnowsze
Cyberfolks z nową usługą- kreator stron NOW z AI
1 czerwca, 2024Żyjemy w cywilizacji serwerowej
4 kwietnia, 2024TOP6 tanich firm hostingowych na 2024 rok!
24 lutego, 2024Gdzie są najdroższe domeny? Tam nie kupuj domen!
9 grudnia, 2023Kategorie
Popularne
Gdzie znajdziemy najtańszy hosting?
Jak założyć forum internetowe – popularne skrypty i aplikacje
Hostido.pl – tani hosting z atrakcyjną ofertą
Darmowy hosting – przegląd ofert
eSklep w Home.pl – sprawdzamy platformę do prowadzenia sklepu www