Jak założyć stronę www - poradnik dla początkujących

Jak założyć sklep www - popularne aplikacje i platformy sklepowe

    >>>
  • Home
  • Jak założyć sklep www
Najpopularniejsze aplikacje sklepowe
Najpopularniejsze aplikacje sklepowe na świecie 2022 r.
Aplikacje eCommerce-Polska
Najpopularniejsze aplikacje sklepowe w Polsce 2022 r.

Według danych GUS w 2020 r. 73% internautów w Polsce dokonuje zakupów w sieci i odsetek ten stale rośnie. Cała branża warta jest już ponad 100 mld zł. Ten ogromny potencjał nie mógł pozostać niezauważony, toteż nie dziwi fakt, że nowe sklepy internetowe rosną, jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Jeśli i Ty zastanawiasz się jak założyć sklep internetowy, to koniecznie przeczytaj ten tekst.

Sklep internetowy można założyć na 2-3 sposoby. Wszystko zależy od naszego budżetu oraz naszych możliwości.

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

Z jakiej opcji skorzystać?

Jeżeli nie prowadziłeś/łaś nigdy żadnej witryny czy bloga i zależy Ci na wygodzie i możliwej prostocie, a w dodatku sklep ten nie będzie duży, to chyba najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z platform sklepowych jako usługi. W takim wypadku płacimy co rok abonament za korzystanie z aplikacji w danej firmie. Nie martwimy się o działanie tejże aplikacji, gdyż o to dba usługodawca. Nie musimy także kupować i zarządzać serwerem, gdyż to także jest w gestii usługodawcy. Zarządzanie takim sklepem jest bardzo intuicyjne, mamy gotowe integracje z innymi platformami sprzedażowymi czy sposobami płatności itp. Takie rozwiązanie trochę kosztuje, bo ceny zaczynają się od 1 tys. zł do nawet kilku tysięcy zł za rok. Wszystko zależy od wielkości sklepu, bo jeżeli chcesz sprzedawać zaledwie kilkanaście czy kilkadziesiąt produktów, to czasami rozwiązanie z 1000 -2000 zł w zupełności wystarczy.

Drugą opcją jest zakup hostingu i skorzystanie z darmowej aplikacji sklepowej typu Prestashop, Magento, czy WooCommerce. Same aplikacje są darmowe i są dostępne w instalatorze aplikacji w większości firm oferujących hosting. Dobre konto hostingowe możesz kupić za kilkaset złotych, a do niewielkiego sklepu wystarczy takie za 100-200 zł. Jeżeli zależy nam na prostocie oraz dużej społeczności, która dzieli się wiedzą na temat prowadzenia sklepu www, to chyba najlepszą opcją będzie skorzystanie z aplikacji WordPress oraz zainstalowanie dodatku WooCommerce. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań na całym świecie.  Nawet jeżeli zakupisz jakiś płatny dodatek usprawniający działanie sklepu to jego koszt nie jest duży. Zlecenie wykonania szablonu i grafiki to koszt około 1000 zł, możesz skorzystać także z gotowych templatek, które kosztują kilkaset złotych. Jednak są to opłaty jednorazowe.

Trzecią opcją jest zlecenie wykonania sklepu www firmie. Jest to dość drogie rozwiązanie, jednak także jednorazowe. Firma może wykonać sklep na bazie jednej z wymienionych skryptów, stworzyć projekt graficzny i skonfigurować go pod nasze potrzeby. Są firmy, które wraz z takim projektem oferują własny hosting, jednak trzeba się liczyć, że to dodatkowe koszty. Własne konto hostingowe czy serwer to moim zdaniem lepsze rozwiązanie. Dobra firma hostingowa robi codziennie backupy przechowując je kilka dni i jest ogólnie bezpieczniejsza niż firma, która oferuje taką usługę „przy okazji.”

Darmowych aplikacji i skryptów do prowadzenia sklepu www jest naprawdę dużo, jednak skupmy się na kilku najpopularniejszych.

Darmowe aplikacje do prowadzenia sklepu www

PrestaShop

Prestashop

To rozwiązanie zaczęło dopiero zyskiwać na popularności na całym świecie, a już  zapewniło sobie miejsce w ścisłej czołówce. Prestashop szczególnie popularne jest u nas, w kraju nad Wisłą. W porównaniu do wspomnianych konkurentów jest bez wątpienia znacznie bardziej przyjazne dla serwerów – sklep na PrestaShop można bez większych problemów uruchomić korzystając z dobrej klasy wirtualnego serwera (klasyczny hosting).

Niewątpliwą zaletą tego oprogramowania jest prostota jego obsługi. Co może być istotne dla początkujących użytkowników to fakt, że sklep ten (już bezpośrednio po instalacji) wygląda bardzo nowocześnie i profesjonalnie, a ponadto – zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym – zaprojektowany został przede wszystkim z myślą o kliencie końcowym i jak największej sprzedaży. Inną zaletą PrestaShop jest duża ilość informacji w języku Polskim na temat samej aplikacji i jej użytkowania.

Magento

Magento

Zwolennicy tej aplikacji twierdzą, że żadna inna jej nie dorównuje. W zestawieniu ze wspomnianym wcześniej osCommerce, sklep na skrypcie Magento wydaje się być znacznie prostszy w obsłudze i rozbudowie. Ma jednak o niebo wyższe wymagania sprzętowe, chociaż jego twórcy uważają, że jest inaczej. Użytkownicy tego skryptu twierdzą, że w większości przypadków – bez posiadania dobrej klasy serwera dedykowanego – w ogóle nie warto zabierać się za uruchamianie serwisu. Z drugiej strony – userzy tej aplikacji podkreślają także jej uniwersalność i rozbudowane możliwości.

Z ciekawszych cech Magento warto wymienić między innymi: doskonałe wbudowane narzędzia promocyjne i marketingowe  (jak chociażby wszelkiego rodzaju kupony premiowe i systemy rabatowe), profesjonalne dostosowanie skryptu do wymogów SEO (czego następstwem jest łatwość pozycjonowania witryny w wyszukiwarkach), czy wyjątkowo rozbudowany moduł analiz i raportów (jego przydatności nie trzeba chyba tłumaczyć nikomu, kto kiedykolwiek zetknął się z e-marketingiem).

WooCommerce – sklep na bazie WordPress

woocommerce

Nie mogło być inaczej! Najpopularniejszy System Zarządzania Treścią ma do zaoferowania także wtyczki eCommerce, a najpopularniejszą (i chyba najlepszą) z nich jest WooCommerce. Te dwa połączenia sprawiają, że sklepów na bazie WordPress i wtyczki WooCommerce jest ponad 3 mln na całym świecie. Również w Polsce takie rozwiązanie jest bardzo popularne (około 20 tys. sklepów), dzięki czemu znajdziemy mnóstwo przydatnych informacji w ojczystym języku. WordPress i wtyczka nie jest „ciężka” i działa dobrze nawet na stosunkowo tanim hostingu. WooCommerce jest idealne do małych sklepów do kilkuset produktów. Dodatkowe wtyczki usprawniające nasz sklep też nie są drogie, zwykle to koszt kilkudziesięciu dolarów. WooCommerce to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają lub mieli obycie z aplikacją WordPress. Inną zaletą sklepu na bazie WordPress jest to, że sklep może być dodatkiem do już istniejącej witryny bądź bloga.

Sklep na bazie Joomla!

joomla

Jeżeli posiadasz stronę na bazie aplikacji Joomla! i ogólnie nie jest Ci obca, to możesz skorzystać z dodatku eCommerce do tego popularnego CMSa. Popularne darmowe dodatki to; j2store, VirtueMart, JoomShopping, HikaShop. Wśród dodatków płatnych na uwagę zasługują chociażby Eshop i MijoShop. Sklep na bazie Joomla jest dobrym rozwiązaniem jako dodatek do już istniejącego serwisu opartego o ten skrypt oraz osobom, które zwyczajnie lubią Joomla! i dobrze są z nim zaznajomieni, dzięki czemu zaoszczędzą czas na zapoznawanie się z nową aplikacją.

osCommerce

osCommerce

Należy niewątpliwie do ścisłej czołówki popularnych skryptów, choć wydaje się, że lata świetności ma za sobą i traci do innych bardziej przyjaznych aplikacji. Według oficjalnej statystyki – aktualnie aktywnych jest niemal 13 000 sklepów internetowych na nim opartych. Są to jednak wyłącznie witryny zgłoszone przez właścicieli. W praktyce – liczbę instalacji osCommerce można prawdopodobnie liczyć w milionach.

osCommerce jest jedną z najbardziej rozbudowanych aplikacji sklepowych i jedną z najstarszych funkcjonujących na rynku. Doskonale obsługuje wielotysięczny asortyment i świetnie znosi olbrzymi ruch. Przy dużym obciążeniu (rozbudowana baza danych i duża liczba odwiedzin) skrypt ten wymaga jednak bardzo wydajnych serwerów i jest dość skomplikowany zarówno w obsłudze, jak i w modyfikacji. A to znaczy, że małego sklepiku na osCommerce raczej stawiać nie warto, zaś duży serwis będzie potrzebował bardzo mocnych – czytaj: drogich – serwerów.

Inne popularne skrypty:

  • Ecwid
  • Opencart
  • Zencart

Gotowe platformy sklepowe

Opisane powyżej aplikacje wprawdzie są darmowe – w takim sensie, że nie trzeba ich kupować – ale nie znaczy to wcale, że ich wdrożenie nie wymaga żadnych nakładów finansowych. W najlepszym wypadku potrzebny jest oczywiście zakup domeny, hostingu i szablonu, w najgorszym – wynajęcie programisty i grafika, którzy zaprojektują wygląd, pomoże uruchomić sklep i dostosuje go do wymagań właściciela. Takie usługi mogą kosztować w sumie nawet 1000-2000 tys. złotych (choć nie muszą), warto więc zastanowić się nad innym rozwiązaniem. Są nim gotowe, hostowane, komercyjne platformy sklepowe. Korzystając z takiej platformy w cenie mamy serwer, a samym sklepem zarządzamy z poziomu przeglądarki.

eSklep banner
Ad

Przykładem takiej platformy może być między innymi popularny serwis Shoper.pl czy eShop. Założenie własnego wirtualnego sklepu, jest tu bardzo proste, jednak wiąże się z opłacaniem abonamentu. Wersja najtańsza kosztuje dziś wprawdzie około 1200 zł rocznie, jednak rozwiązanie to pozwala na prowadzenie w zasadzie tylko bardzo podstawowego sklepu internetowego. Najbogatsza wersja to coroczna opłata rzędu 2000-3000 złotych, a wydatek ten umożliwia między innymi pełną integrację z serwisem aukcyjnym Allegro czy Ceneo., oraz uruchomienie sklepu na Facebook’u. Zakładając sklep na takiej platformie mamy do wyboru gotowe projekty wizualne, które dodatkowo możemy edytować. Ogólnie prowadzenie sklepu jest bardzo intuicyjne tak, aby każdy mógł sobie poradzić. Tak jak pisałem wcześniej o prawidłowe działanie sklepu dba usługodawca, dlatego w razie problemów technicznych ważna jest jakość i szybkość supportu.

Często wymienianą wadą takich platform jest brak możliwości przeniesienie takiego sklepu na inną platformę czy pobranie bazy danych. Dlatego w powszechnej opinii najlepiej się nadają do sklepów małych i średnich. Najpopularniejszymi na świecie platformami do prowadzenia sklepu jest Shopify i Wix.  O ile ta pierwsza jest stricte przeznaczona do sprzedaży, to Wix.com jest także popularnym kreatorem stron i służy również do zakładania witryn internetowych.

Oczywiście ciężko jednoznacznie określić, która platforma jest najlepsza, a która najgorsza. Ale chyba warto wybierać sprawdzone rozwiązania, które cieszą się popularnością. Mało popularne platformy, mogą nie wytrzymać konkurencji na rynku, przestać się rozwijać i koniec końców upaść, co miało już miejsce w przeszłości. Wybierając firmę zwracaj uwagę na specyfikację, integracje, dostępne technologie i cenę. Sprawdź demo sklepu oraz skorzystaj z okresy próbnego. Czasami nie warto przepłacać, jeżeli chcemy założyć niewielki sklepik z małym asortymentem.

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

leave a comment

Weryfikacja

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.