Jak założyć stronę www
4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (3 Votes)

Na początku musisz zdecydować jaką metodą chcesz stworzyć witrynę, czy za pomocą prostego kreatora stron czy może jakieś aplikacji typu Wordpress. Jeżeli chcesz założyć stronę za pomocą wyłącznie kreatora odsyłam do tego artykułu. Natomiast jeżeli chcesz założyć stronę na własnym serwerze (zwanym tez hostingiem), musisz wiedzieć o kilku ważnych parametrach kont hostingowych. Wielu z nich nie będziesz używał lub nie będą miały wielkiego znaczenie(przynajmniej na początku), ale musisz wiedzie co dany parametr oznacza i jaką funkcję spełnia.

Ważne parametry hostingu

Miesięczny transfer(limit transferu danych) – każde wejście na twoją stronę wiąże się z pobraniem danych, i im więcej ludzi wchodzi na twoją witrynę, tym transfer danych rośnie. Trudno dokładnie określić jaki limit danych jest wystarczających na np. 50 tys. odwiedzin miesięcznie. Powiedzmy, że będzie to nie więcej 20 GB. Wpływ na to ma to, czy sama strona jest duża(wielkość w MB) i co na niej się znajduje. Gdy jest dużo zdjęć, czy innych plików, które na dodatek będą często pobieranie przez internautów, to transfer danych przy każdej wizycie będzie większy niż przy stronie składającej się głównie z treści. Jednak zakładając, że twoja pierwsza strona nie będzie multimedialna i nie będzie odwiedzana przez dziesiątki tysięcy osób miesięczne, to w zupełności starczy Ci kilka GB.

Pojemność serwera - Innymi słowy miejsce na dysku dla twojej witryny i wszystkich jej składników. Na pojemność serwera składają się również konta pocztowe. Ważny element usługi hostingowej, gdy masz zamiar prezentować galerię zdjęć lub własne pliki video, które zajmują sporo miejsca( pliki które sam wgrywasz na serwer, a nie takie, które wstawiasz na stronę za pomoca kodu jak np. youtube.). Dla porównania jedna z moich stron, mająca ok. 100 podstron, z czego na każdej jest jakas grafika, plus forum i wszystkie składniki witryny - zajmuje na moim serwerze 250 MB. Więc tylko naprawdę duże witryny, lub takie z własnymy plikami video potrzebują miejsca liczącego się w GB.

Konta FTP – przez konto FTP i odpowiedni program, każdy ze swojego domowego komputera będzie się mógł łączyć z twoją stroną, pobierać pliki, edytować i wgrywać je z powrotem. Oczywiście każdy, któremu podasz hasło i login, a nie ktokolwiek będzie chciał. Korzystając z kreatora nie będzie Ci to potrzebne, ale z biegiem czasu na pewno użyjesz konta FTP.

Bazy danych MySQL – dzięki bazom danych będziesz mógł np. wgrać na serwer forum, które właśnie wykorzystuje bazy danych, lub inne aplikacje. Również wgranie popularnych CMS-ów wymaga baz danych. Trzeba zaznaczyć, że jedna baza danych równa się jedna aplikacja lub skrypt, dlatego dobrze gdy w ofercie planu hostingowego jest oferowana więcej niż jedna baza danych MYSQL

Liczba możliwych subdomen – czym jest subdomena? Jeżeli twoja strona ma adres mojastrona.pl to subdomenami będą np. forum.mojastrona.pl, lub sklep.mojastrona.pl. Możliwość dodania subdomeny, pozwoli Ci na rozbudowanie i rozwijanie strone w razie potrzeby.

Domeny zaparkowane - dzięki tej opcji, możemy w prosty i łatwy sposób przekierować nasze inne domeny na adres jednej. Np. domeny mojastrona.com i mojastrona.net, przekierować na adres mojastrona.pl. W tym wypadku dwie pierwsze domeny zostały zaparkowane i po wejściu na ten adres będą automatycznie przekierowywać na adres trzeci.

Ilość domen podpiętych – mając wykupiony serwer, możesz pod niego podpiąć inne domeny i stworzyć kilka stron korzystając z jednego serwera. Do tego jest właśnie potrzebna możliwośc podpięcia domeny. Bo jeżeli masz miejsce na serwerze na kolejną stronę, to nie ma sensu wykupować hosting kolejny raz.

Liczba kont e-mailowych(aliasów) – do swojej domeny możesz utworzyć adresy mailowe np. kontakt@mojastrona.pl , lub sklep@mojastrona.pl, lub forum@mojastrona.pl. Kontakt, sklep i forum w adresach są właśnie aliasami.

Autoinstalator aplikacji - ta bardzo przydatna i wygodna opcja pozwala instalować na twoim serwerze wszelakie gotowe skrypty i aplikacje jak fora, sklepy ankiety czy CMS-y(Wordpress, Joomla! i inne), za pomocą kliku kliknięć.

 

Inne terminy

CMS - jest to System Zarządania Treścią ( Content Management System ). Najpopularniejsze CMS-y to Wordpress, Joomla, Drupal lub Mambo. Są to gotowe aplikacje i skrypty dzięki którym, w łatwy sposób możemy zarządzać stroną. Jest to swego rodzaju kreator stron, jednak dający więcej możliwości edycji strony. Aby zainstalować któryś z CMS-ów na nasz serwer, potrzebna jest baza danych MySQL. Na bazie np. Joomla można stworzyć praktycznie każdy projekt strony i dostosować go do swoich potrzeb. Jest wiele dostępnych dodatków, których nie ma w kreatorach stron. Oczywiście sami, nie znając html i php, nie zmienimy go tak jak chcemy, ale fachowcy za nieduże pieniądze, zrobią taki projekt twojej strony( zarówno wizualny jak i dostępnych funkcji) jaki tylko będziesz chciał.

Wordpress - Być może często w sieci napotykałeś na tą nazwę, zatem czym jest Wordpress? Jest to najpopularniejsza na świecie aplikacja blogowa, bardzo funkcjonalna i dość prosta w obsłudze. Można nią prowadzić zwykłego bloga, ale też stworzyć normalną stronę czy nawet serwis. Do Wordpressa jest masa darmowych dodatków i wtyczek, które poszerzają możliwości aplikacji i które w bardzo łatwy sposób się instaluje. Także nie będziesz miał problemów z szablonami, których jest masa zarówno darmowych jak i płatnych. Aby skorzystać z Wordpressa musisz posiadać własny hosting, na którym zainstalujesz aplikację, w wersji okrojonej można przetestować Wordpressa zakładając darmowy blog na http://pl.wordpress.com.

Komentarze
+31 # Kinga 2014-07-01 10:49
Jesteś wielki człowiek! :) dzięki wielki Ci za tą stronę.
Bardzo pomocna strona, przejrzysta i czytelna.

pozdrawiam :)
+12 # admin 2014-07-01 18:02
Cieszę się, że mogę pomóc :)
+1 # Krzysiek 2014-11-18 00:29
Witam. Chcę założyć serwis informacyjny. Gdzie najlepiej wykupić serwer, domenę?
+3 # admin 2014-11-18 01:21
Witam, tam gdzie taniej ;), nie ma znaczenia gdzie wykupisz domenę bo zawsze można ją podpiąć pod dowolny serwer w innej firmie. Z hostingiem też nie ma co przepłacać szczególnie na początku, ewentualnie później przejść na mocniejszy pakiet.
+1 # Filip 2014-12-12 00:12
super poradnik! Mam takie jedno pytanie.. Mianowicie chciałbym przy linku wewnętrznym zatytułowanym przykładowo "sklep" wstawić symbol $ który uwcześniej stworzyłem w programie graficznym. Czy jest to możliwe?
+3 # admin 2014-12-12 13:59
Oczywiście :)
-1 # Hania 2015-01-23 16:08
Super pomoc :) Ja mam pewien problem z mailem. Kupiłam nazwę strony kreowniastudio. pl a maila chciałabym mieć . Czy jest taka możliwość? Bo dostałam odpowiedź, że mogę sobie kupić od jakiegoś Pana z Cypru nazwę/stronę kreownia.pl i będę miała wtedy takiego maila jakiego chce.
+1 # admin 2015-01-25 11:48
Jeżeli kupiłaś domenę kreowniastudio. pl, to możesz mieć maile wyłącznie z członem tej domeny :), jak chcesz mieć maila to musisz kupić domenę kreownia.pl. Pozostaje pytanie czy odkupienie tej domeny nie jest zbyt kosztowne dla Ciebie i czy ten adres email jest tak ważny :)
+2 # Lena 2015-02-03 12:01
Jedyny poradnik, który w prosty sposób tłumaczy wszystko. Ja również chciałabym stworzyć sama stronę dla swojej firmy. Mam pytanko chcę zainstalować Joomla! Czy najpierw powinnam wykupić hosting i domenę? Chcę skorzystać z oferty webion.pl czy to dobry wybór?
-1 # admin 2015-02-03 12:14
Dziękuję za miłe słowa:). Tak hosting trzeba wykupić, domenę można wykupić przy zamawianiu hostingu lub później. Webion to moim zdaniem dobry wybór. Dlaczego reklamuje tą firmę? Bo jest tania, ma kreator stron, instalator aplikacji a za domeny też się nie przepłaca.
+2 # Piotr 2015-02-06 09:17
Witam. Wykupiłem domenę w domeny.pl,mam stronę robioną za pomocą tamtejszego kreatora i nigdzie nie mogę się dowiedzieć jak i czy w ogóle jest możliwe wklejenie kodu html. Czy ja muszę coś zainstalować ?
0 # admin 2015-02-06 20:35
Szczerze mówiąc nie miałem styczności z kreatorem w domeny.pl, ale jest możliwe, że nie ma opcji wstawienia kodu html z poziomu kreatora, najlepiej skierować pytanie do domeny.pl :)
-2 # Emilka 2015-03-23 15:51
Witam jestem zielona w tym temacie, Chciałabym założyć stronę z końcówka .com a nie .pl. Jak mogę to zrobic, najchętniej bez reklam tak do 300 zł .
+3 # admin 2015-03-23 15:59
Co do domeny to niezależnie czy wykupi Pani hosting czy skorzystać z jakiegoś kreatora stron typu webwawe, to będzie miała Pani opcję rejestracji domeny i tam Pani wybierze interesująca domenę z dowolną końcówką :)

Comments are now closed for this entry

cyberfolks

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.