Jak założyć stronę www - poradnik dla początkujących

O czym warto wiedzieć przed założeniem strony www?

    >>>
  • Home
  • BlogO czym warto wiedzieć przed założeniem strony www?

O czym warto wiedzieć przed założeniem strony www?

8 lipca, 2017 admin 0 Comments

Strony wwwCele, dla których są zakładane strony www są różne. Jedni to robią z zainteresowania, inny z ciekawości jeszcze inni widzą w tym biznes. Zakładając swoją pierwszą stronę www myślałem, że jest to nie lada wyczyn i tylko nieliczni to robią. Prawda jest taka, że zakładanie strony czy bloga staje się co raz bardziej powszechne i proste, a strona www nie jest już ani prestiżem ani wielkim wyczynem. Nie ukrywam, że moja wiedza informatyczna i SEO była praktycznie zerowa i mimo, że strona powstawała z pasji do sportu, to spodziewałem się, że jeszcze na niej zarobię. I tu niemiła niespodzianka – na stronę wchodziło bardzo mało osób, była daleko w wyszukiwarce i pojawiało się masa drobnych problemów, a zarobek na stronie stał się odległą przyszłością. Wszystko to dlatego, że nie posiadałem odpowiedniej wiedzy przed założeniem własnej witryny. Jaka to wiedza? Już podpowiadam.

1.Koszty założenia strony www

Jeżeli chodzi o koszty, ten aspekt może zaskoczyć pozytywnie. Tani hosting można nabyć już za 50 zł – 100 zł i to w profesjonalnej firmie. Abonament odnawia się co rok. Cena rejestracji domeny to kilkanaście złotych, a często jest gratis. Natomiast koszt odnowienia domeny (co należy czynić każdego roku, jeżeli chcesz aby domena nadal była twoją własnością) to około 100 zł w przypadku domeny .pl. Wszelakie skrypty i aplikacje w tym WordPress, Joomla, czy Prestashop są darmowe. Ale nawet zakup profesjonalnego szablonu nie jest bardzo drogi, bo wynosi w granicach kilkuset złotych. Gdy zdecydujesz się wykupić usługę pozycjonowania to wiedz, że koszt wypozycjonowania jednej frazy do TOP10, o średniej lub niskiej konkurencyjności, to około 200 zł.

Hostido.pl

2. SEO i pozycjonowanie strony www

Gdy nie masz środków na pozycjonowanie, to bez żadnej wiedzy na ten temat, o sukcesie strony www możesz pomarzyć. Co z tego, że stworzyłeś ciekawą witrynę, jak nikt jej nie odwiedza? Trzeba zadbać, aby nasza witryna na konkretne frazy była wysoko w wyszukiwarkach a w zasadzie w jednej – Google. Co za to dopowiada? SEO!(Search Engine Optimization). Jest tak wielki i obszerny temat, że można zgłębiać go długo. Na SEO składa się wiele czynników. Zasady, które stosują wyszukiwarki do pozycjonowanie stron, nie są do końca znane i co gorsze ciągle się zmieniają. Nie wystarczy, że na stronie masz ciekawą i unikalną treść (to też wpływa na pozycję), musisz również zadbać o to, aby twoja strona i treść była odpowiednio zoptymalizowana pąd kątem SEO. Musisz postarać się, aby do twojej strony prowadziło jak najwięcej linków, najlepiej tekstowych. Obecnie ciekawa treść może sama się wypromować po przez udostępnianie na portalach społecznościowych. Stare metody pozycjonowania to katalogowanie, czyli dodawanie strony do katalogów stron, najlepiej wartościowych katalogów. Jest to czynność dosyć żmudna, gdyż mowa o dziesiątkach wpisów, które musisz sam tworzyć. Po katalogowaniu, można przejść do etapu „preclowania” strony, czyli pisania artykułów tematycznych (ang. Presell Pages) i umieszczaniu w nich linków prowadzących do twojej strony lub podstron. Im lepszy serwis i artykuł, tym moc takiego linku rośnie. Takich serwisów niestety jest co raz mniej i kończy się na artykułach sponsorowanych, za które trzeba płacić. Można też wymieniać się linkami z innymi podobnymi stronami, lecz trzeba pamiętać, że duża ilość linków wychodzący osłabia witrynę. Innym rozwiązaniem jest kupowanie linków pozycjonujących (notabene rzeczą niedozwoloną przez Google). Pozycjonowanie to czasochłonny i długotrwały proces, a zdobywanie w wyszukiwarce TOP10 (w zasadzie liczy się tylko pierwsza dziesiątka), może nie być łatwe. Łatwość lub trudność w pozycjonowaniu zależy od konkurencji i popularności frazy. Nawet jak ci się uda wypozycjonować stronę, to możesz się rozczarować oglądalnością i popularnością witryny. Spodziewałeś się kilku tysięcy wejść… a masz kilkaset, ale może być i na odwrót, różnie bywa. Oczywiście jak masz środki, pozycjonowanie możesz kupić, rynek tych usług jest bardzo duży zarówno profesjonalnych firm jak i freelancerów.

3. Bezpieczeństwo

Ataki hakerskie na strony www to niestety norma. Nie robią to nawet indywidualne osoby, a automatyczne programy, dostosowane do popularnych skryptów. Ważne, aby nasze hasła i loginy nie były proste, aby nasz komputer także posiadał antywirusa i abyśmy dbali o regularny backup naszej strony. Dodatkowe wtyczki i dodatki bezpieczeństwa są mile widziane. Niestety dostawca hostingu nie pomoże nam w pozbyciu się infekcji, gdyż nie jest to jego obowiązkiem. Musisz zadbać o to sam. Zwykle pomaga kopia bezpieczeństwa, ale zdarza się, że kopia też ma już wirusa i wtedy musisz wynająć specjalistę.

4. Zarobek na stronie internetowe

Każdy webmaster wcześniej czy później będzie chciał zarobić na stronie. Wielu początkujących webmasterów zapewne myśli, że to jest łatwe, a ludzie z wielką chęcią klikają w reklamy i kupują jakieś produkty. Prawda jest taka, że na stronie www, która nie jest nastawiona na dochód jak sklep, jest trudno zarobić.

Sposoby zarabiania można podzielić na te uzyskiwane za kliknięcia oraz te polegające na prowizji od sprzedanego produktu lub usługi. Średnie ceny za kliknięcia wahają w granicach kilkudziesięciu groszy. Ile osób kliknie na 1000 odwiedzin? Wszystko zależy od tematu strony www i reklamy, ale powiedzmy, że jest to 10 osób. Ile się zarobi nie trudno policzyć. Co innego jest w przypadku prowizji, czyli internauta wchodzi na twoją stronę klika w baner lub link, przechodzi do sklepu i coś kupuje. Wtedy otrzymasz prowizję od sprzedaży, która też może być różna (od kilku do kilkudziesięciu %). Jednak takich akcji ze strony internauty jest mało. Poza tym należy zastąpić słowo reklama na programy partnerskie, bo to właśnie dzięki nim możemy zarobić. Szukamy odpowiednich programów partnerskich dostosowanych tematem do naszej strony. Trzeba niestety zapomnieć o czerpaniu korzyści za samo umieszczenie jakieś reklamy na swojej stronie, praktycznie żadna firma nie oferuje takiego modelu rozliczenia. Są pewne hybrydy jak AdTaily, jednak są to wyjątki. Aby myśleć o zarobku w sieci, należy poznać działanie programów partnerskich, poczytać o internetowym marketingu itp.

5. Poszerzanie wiedzy

Nie obejdzie się bez dokształcania się z wiedzy informatycznej, SEO czy też podstaw HTML, należy ciągle poszerzać wiedzę. Sama zarządzanie stroną, serwerem, domenami czy skryptem, wymaga jakieś wprawy i umiejętności. Będziesz napotykał wiele błahych problemów, które po paru miesiącach staną się śmieszne, więc nauka w praktyce metodą prób i błędów, jest rzeczą naturalną. Większość informacji można znaleźć w sieci, a z problemem udać się na jakieś forum webmasterskie, ale można też kupić jakąś książkę lub ebooka i spokojnie poczytać np. o pozycjonowaniu czy marketingu internetowym.

Życzę powodzenia przy pierwszej stronie www!

leave a comment

Weryfikacja

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.