Jak założyć stronę www
1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Na czym polega pozycjonowanie

Pozycjonowanie - są to czynności, które sprawiają, że nasza strona na daną frazę będzie wysoko w wyszukiwarkach. Bo niestety tylko mały procent ludzi wchodzi na drugą stronę, a jeszcze mniejszy na trzecią. A więc od czego zależy to, że nasza witryna będzie wysoko w wynikach wyszukiwarki? Odpowiedź jest jedna – linki. Dokładniej rzecz ujmując, linki do twojej strony z innych stron. To właśnie nadaje moc każdej witrynie.

Algorytm wyszukiwarek, a głównie Google ciągle się zmienia, i co za tym idzie metody pozycjonowania. Wyszukiwarki w teorii chcą aby wyszukiwane treści były jak najbardziej zgodne z tym czego szuka internauta. Jeszcze jakiś czas temu wystarczyło dostarczyć setki a nawet tysiące linków przychodzących ze stron o wątpliwej wartości, aby nasza strona poszła w górę. Główną metodą pozycjonowania było dodawanie witryny do setek katalogów stron oraz do tzw. precli (presell pages). Strony typu precle pozwalają pisać i umieszczać artykuły z linkiem do naszej witryny. Dziś już nie jest tak kolorowo, a tysiące bezwartościowych linków mogą nawet zaszkodzić pozycji naszej strony. Poza tym katalogi stron i strony typu presell pages są niezgodne z polityką Google, która uznaje to za nienaturalne pozycjonowanie. Także obecnie co raz trudniej o dobre i wartościowe katalogi stron a także precle, które szybko się pojawiają i szybko znikają wraz z naszymi artykułami. Do łask powróciła dobra optymalizacja witryny pod kątem SEO, czyli dobrze dobrane tytuły stron, opisy i słowa kluczowe, ale przede wszystkim wartościowa treść strony internetowej. Treść, która cieszy się popularnością internautów może być wyżej w wyszukiwarce niż ta mniej popularna, a bardziej intensywnie pozycjonowana.

 

Pozycjonowanie social media

Wraz z pojawieniem się portali społecznościowych wyszukiwarki dużą rolę zaczęły przywiązywać do linków właśnie z tego typu portali i serwisów. Wszystkie lajki, udostępnienia, tweety z wszelkiego rodzajów portali społecznościowych dają dużą moc naszej stronie. Jeżeli polubimy jakąś treść i dzielimy się nią z innymi, to jest ona interesująca i wartościowa i tak to odbierają również wyszukiwarki. Zatem obecnie dużą rolę trzeba przykładać do social mediów. Warto, a nawet trzeba stworzyć fanpage na Facebooku, Google+ lub na twitterze, a wyszukiwarka na pewno przychylniejszym okiem będzie spoglądała na taką witrynę. W ten sposób także, w sposób naturalny, zdobywamy popularność naszej strony www.

 

Katalogi i precle

Mimo, że katalogi i precle nie odgrywają już takiej roli co dawniej, i jest ich co raz mniej, to jednak nie należy z takiej opcji pozycjonowanie rezygnować. Jeżeli już trafimy o wartościowy katalog stron warto tam dodać witrynę, tak samo w przypadku serwisów presell pages. Dodając stronę do katalogu musisz podać tytuł strony, opis strony i słowa kluczowe. Aby pozycjonowanie miało jak najlepszy efekt, opisy muszą być unikalne( bez unikalnego opisy strona nie zostanie przyjęta). Wpisując słowa kluczowe, najlepiej podać do czterech, gdyż duża ilość osłabia moc wpisu. Trzeba też pamiętać o zróżnicowaniu słów kluczowych, szczególnie w początkowym etapie pozycjonowania. Najlepiej katalogować ręcznie i nie używać żadnych dodawarek i programów, które mogą tylko zaszkodzić. Zbyt nagły i duży przyrost linków(zwłaszcza nowej strony) może spowodować, że strona na daną frazę spadnie zamiast pójść w górę. Ważne też aby wybierać wartościowe i moderowane katalogi, które dbają o treść. Jeśli masz fundusze, katalogowanie możesz kupić w firmach pozycjonerskich albo na allegro.

Wartościowych serwisów, które umożliwiają pisanie artykułów z linkiem do naszej strony też nie jest za dużo. Swego czasu było ich multum, ale pozycjonerom przestało się opłacać ich prowadzenie, a wiele zostało zbanowanych zostawszy uznane za niedozwolone "farmy linków".  Najpopularniejsze i najbardziej solidne serwisy, w których możesz pisać artykuły tematyczne to: artelis.pl, albercik.pl, czy publikuj.org. Pisanie ciekawych artykułów ma też formę reklamową, bo jeżeli tekst jest ciekawy, to ludzie będą go czytać, kopiować, jak również odwiedzać twoją stronę przez wstawiony tam odnośnik.

 

Pozycjonowanie na daną frazę

Aby pozycjonować stronę na daną frazę stosuje się linki tekstowe o frazie która Cię interesuje. Czyli nie http://jakzalozycstrone.info , a np. zakładanie strony. Zamiast gołego linka robimy link tekstowy, który przenosi internautę do naszej strony głównej lub podstrony, z którą jest związana fraza. W tym wypadku "zakładanie strony" jest to tzw. anchor text. Link o danej frazie powoduje wzrost pozycji naszej strony na tą właśnie frazę. Jeżeli nigdy nie robiłeś linku tekstowego, możesz to poćwiczyć choćby w wordzie (podobnie wygląda to w kreatorze stron czy CMS-ach). Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z pozycjonowaniem na jedną frazę. Najlepiej różnicować frazy aby pozycjonowanie wyglądało bardziej naturalnie.

 

Formy zdobywania linków:

 • Portale społecznościowe
 • Wszelakie serwisy z możliwością wstawiania linku
 • Katalogowanie
 • Pisanie artykułów tematycznych na stronach typu presell pages
 • Fora internetowe i wstawianie linku w podpisie
 • Wstawiaj link do swoje strony w podpisie w mailach
 • Wymieniaj się linkami z innymi stronami
 • Promuj stronę i wstawiaj link wszędzie gdzie się da
 • Pomyśl o własnym zapleczu pozycjonerskim
 • Dbaj o jakość linków przychodzących oraz ich zróżnicowanie

 

Co pomaga?

Warto też powiedzieć o szczegółach, które nie są decydujące, ale które mają niewielki wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce lub na same efekty pozycjonowania.

Pozytywnie wpływa:

 • Prawidłowa optymalizacja witryny pod kątem SEO, oraz brak błędów w kodzie strony
 • Dostosowanie strony internetowej do wersji mobilnej
 • Szybkość wczytywania strony
 • Własny adres IP
 • Aktualizacja i dodawanie nowej treści na stronę
 • Unikanie natrętnych reklam
 • Dbaj o zróżnicowanie linków

 

Podsumowanie

Jeżeli masz gotówkę całą robotą związaną z pozycjonowaniem, może zając się firma pozycjonerska, lub ktoś kto oferuje taką usługę. Cena za pozycjonowanie jednej frazy waha się zwykle od 20 zł do 100 zł. O trudności w pozycjonowaniu frazy jak też cenie, decydują takie czynniki jak popularność frazy i konkurencja. Te pierwsze otrzymujesz gdy wyszukiwarka pokaże wyniki na daną frazę(liczba, która pojawia się pod paskiem Google). Konkurencyjność do niedawna też można było łatwo sprawdzić, niestety obecnie Google tą usługę udostępnia posiadaczom konta Adwords( platforma reklamowa Google), ale takie konto można założyć.

Pozycjonowanie to temat rzeka, nikt nie zna algorytmu Google, który decydującego o pozycji strony, na dodatek ciągle on się zmienia co nie ułatwi życia pozycjonerom. Co raz pojawiają się nowe trendy, a stare odchodzą do lamusa. Jednakże rozsądne zdobywanie wartościowych linków z całą pewnością nadal jest najważniejszym elementem wpływającym na pozycję.

Komentarze
+1 # Kasia 2014-06-18 18:39
Miał być artykuł dla laików a wcale taki nie jest, napewno po przeczytaniu całej nawet strony nie jestem w stanie załozyć strony. Sensowniejsze byłoby wypisanie czynności krok po kroku a ta strona jest haotyczna.
+10 # admin 2014-06-18 18:47
Cóż, dla mnie wydaje się, że wszystko jest w miarę jasno napisane, wiem gdyż kilka lat temu też nie wierzyłem, że będę wstanie założyć stronę. I nie obejdzie się bez nauki w praktyce.
1. Wykupienie hostingu i domeny z kreatorem i Instalatorem aplikacji
2. Nauka prowadzenie strony no owych aplikacjach

A takie sprawy jak pozycjonowanie, to dopiero później można się poduczyć. Kaśka jak czegoś nie rozumiesz pytaj śmiało ;)
+4 # Krzysiek 2014-06-18 18:48
Witam i nie zgadzam się z Kasią.Jestem laikiem,nigdy nie miałem styczności z tworzenie stron www,wczoraj wykupiłem hosting z kreatorem i po części stronka już działa ;)Trzeba tylko siąść na spokojnie i pobawić się trochę ;)
0 # tomek 2015-04-21 13:57
[quote name="Kasia" jest haotyczna.
Nie dziwię się że masz problem
+1 # justyska 2014-06-18 18:48
bo Kasia to pewnie by chciała zeby ktoś nawet z nią to zrobił. Ludzie, pomyślcie, troche wysiłku nie zaszkodzi.
0 # vaga 2014-06-18 18:51
Admin, powiedz, proszę jak to jest z tymi darmowymi hostingami/dome nami. Pełno reklam, również takich, gdzie się zarzekają ,że wszystko bezpłatne na moment zakładania i bezterminowego użytkowania. Dzisiaj poczytałam taką zachętę: http://mamfirme.pl/?utm_source=CPC&utm_medium=baner&utm_campaign=strona_internetowa&gclid=CNPYqo2H27QCFUNb3godDDQA_gmamfirmę.
+4 # vaga 2014-06-18 18:51
Darmowa domena owszem (rejestracja domeny .pl i tak jest tańsza niż przedłużenie), ale tylko przez pierwszy rok, potem płacisz, trzeba patrzeć ile kosztuje przedłużenie domeny. Ja tam w darmowe hostingi nigdy się nie bawiłem, za darmo nic dobrego nie dostaniesz, lepiej zapłacić te 50 zł i masz porządny hosting ;)
0 # v h 2014-12-01 20:16
Ta? a jaki jak mogę spytać?
0 # admin 2014-12-02 13:53
A np. webion, hekko, linuxpl
+1 # Beata 2015-04-23 15:00
Dla mnie jest wszystko jasne :) Dobry tekst, dzięki :)

Comments are now closed for this entry

cyberfolks

Odwiedza nas 85 gości oraz 0 użytkowników.