Pozycjonowanie(SEO) – Są to czynności, które sprawiają, że nasza strona na daną frazę będzie wysoko w wyszukiwarkach. Bo niestety tylko mały procent ludzi wchodzi na drugą stronę, a jeszcze mniejszy na trzecią. A więc od czego zależy to, że nasza witryna będzie wysoko w wynikach wyszukiwarki? Odpowiedź jest jedna – linki. Dokładniej rzecz ujmując, odnośniki do twojej strony z innych stron. To właśnie nadaje moc każdej witrynie.
Algorytm wyszukiwarek, a głównie Google ciągle się zmienia, i co za tym idzie metody pozycjonowania. Wyszukiwarki w teorii chcą aby wyszukiwane treści były jak najbardziej zgodne z tym czego szuka internauta. Jeszcze jakiś czas temu wystarczyło dostarczyć setki a nawet tysiące linków przychodzących ze stron o wątpliwej wartości, aby nasza strona poszła w górę. Główną metodą pozycjonowania było dodawanie witryny do setek katalogów stron oraz do tzw. precli (presell pages). Strony typu precle pozwalają pisać i umieszczać artykuły z linkiem do naszej witryny. Dziś już nie jest tak kolorowo, a tysiące bezwartościowych linków mogą nawet zaszkodzić pozycji naszej strony. Poza tym katalogi stron i strony typu presell pages są niezgodne z polityką Google, która uznaje to za nienaturalne pozycjonowanie. Także obecnie co raz trudniej o dobre i wartościowe katalogi stron a także precle, które szybko się pojawiają i szybko znikają wraz z naszymi artykułami. Do łask powróciła dobra optymalizacja witryny pod kątem SEO, czyli dobrze dobrane tytuły stron, opisy i słowa kluczowe, ale przede wszystkim wartościowa treść strony internetowej. Treść, która cieszy się popularnością internautów może być wyżej w wyszukiwarce niż ta mniej popularna, a bardziej intensywnie pozycjonowana. Oczywiście w dobie social media, to właśnie linki z tych portali, dają sporego kopniak naszej witrynie.
Pozycjonowanie social media
Wraz z pojawieniem się portali społecznościowych wyszukiwarki dużą rolę zaczęły przywiązywać do linków właśnie z tego typu portali i serwisów. Wszystkie lajki, udostępnienia, tweety z wszelkiego rodzajów portali społecznościowych dają dużą moc naszej stronie. Jeżeli polubimy jakąś treść i dzielimy się nią z innymi, to jest ona interesująca i wartościowa i tak to odbierają również wyszukiwarki. Zatem obecnie dużą rolę trzeba przykładać do social mediów. Warto, a nawet trzeba stworzyć fanpage naszej witryny na Facebooku, Twitterze , Instagramie czy Google+ a wyszukiwarka na pewno przychylniejszym okiem będzie spoglądała na taką stronę, bloga czy sklep. W ten sposób także, w sposób naturalny, zdobywamy popularność naszej strony www.
Katalogi i presel pages
Mimo, że katalogi i precle nie odgrywają już takiej roli co dawniej, i jest ich co raz mniej, to jednak nie należy z takiej opcji pozycjonowanie rezygnować. Jeżeli już trafimy o wartościowy katalog stron warto tam dodać witrynę, tak samo w przypadku serwisów presell pages zwane u nas preclami. Dodając stronę do katalogu musisz podać tytuł strony, opis strony i słowa kluczowe. Aby pozycjonowanie miało jak najlepszy efekt, opisy muszą być unikalne( bez unikalnego opisy strona nie zostanie przyjęta). Wpisując słowa kluczowe, najlepiej podać do czterech, gdyż duża ilość osłabia moc wpisu. Trzeba też pamiętać o zróżnicowaniu słów kluczowych, szczególnie w początkowym etapie pozycjonowania. Najlepiej katalogować ręcznie i nie używać żadnych dodawarek i programów, które mogą tylko zaszkodzić. Zbyt nagły i duży przyrost linków(zwłaszcza nowej strony) może spowodować, że strona na daną frazę spadnie zamiast pójść w górę. Ważne też aby wybierać wartościowe i moderowane katalogi, które dbają o treść. Jeśli masz fundusze, katalogowanie możesz kupić w firmach pozycjonerskich albo na allegro.
Wartościowych serwisów, które umożliwiają pisanie artykułów z linkiem do naszej strony też nie jest za dużo. Swego czasu było ich multum, ale pozycjonerom przestało się opłacać ich prowadzenie, a wiele zostało zbanowanych zostawszy uznane za niedozwolone „farmy linków”. Najpopularniejsze i najbardziej solidne serwisy, w których możesz pisać artykuły tematyczne to: artelis.pl, albercik.pl, czy publikuj.org. Pisanie ciekawych artykułów ma też formę reklamową, bo jeżeli tekst jest ciekawy, to ludzie będą go czytać, kopiować, jak również odwiedzać twoją stronę przez wstawiony tam odnośnik.
Pozycjonowanie na daną frazę
Aby pozycjonować stronę na daną frazę stosuje się linki tekstowe o frazie która Cię interesuje. Czyli nie https://jakzalozycstrone.info , a np. zakładanie strony. Zamiast gołego linka robimy link tekstowy, który przenosi internautę do naszej strony głównej lub podstrony, z którą jest związana fraza. W tym wypadku „zakładanie strony” jest to tzw. anchor text. Link o danej frazie powoduje wzrost pozycji naszej strony na tą właśnie frazę. Jeżeli nigdy nie robiłeś/aś linku tekstowego, możesz to poćwiczyć choćby w Wordzie czy Libre (podobnie wygląda to w kreatorze stron czy WordPressie). Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z pozycjonowaniem na jedną frazę. Najlepiej różnicować frazy aby pozycjonowanie wyglądało bardziej naturalnie.
Formy zdobywania linków:
- Portale społecznościowe
- Wszelakie serwisy z możliwością wstawiania linku
- Katalogowanie
- Pisanie artykułów tematycznych na stronach typu presell pages
- Fora internetowe i wstawianie linku w podpisie
- Wstawiaj link do swoje strony w podpisie w mailach
- Wymieniaj się linkami z innymi stronami
- Promuj stronę i wstawiaj link wszędzie gdzie się da
- Pomyśl o własnym zapleczu pozycjonerskim
- Dbaj o jakość linków przychodzących oraz ich zróżnicowani
Co pomaga i pozytywnie wpływa?
- Prawidłowa optymalizacja witryny pod kątem SEO oraz brak błędów w kodzie strony
- Odpowiednie tytuły, opisy i słowa kluczowe
- Dostosowanie strony internetowej do wersji mobilnej
- Szybkość wczytywania strony
- Wybieraj szybki hosting i unikaj skryptów opóźniających ładowanie strony
- Dbaj o szczegóły contentu, wstawiaj grafiki do treści z tytułem i opisem
- Zawsze dbaj o unikalność treści
- Własny adres IP domeny
- Certyfikat SSL (obecnie są darmowe)
- Aktualizacja i dodawanie nowej treści na stronę
- Staraj się unikać krótkich tekstów poniżej 1500 zzs
- Unikanie natrętnych reklam
- Dbaj o zróżnicowanie linków
Podsumowanie
Jeżeli masz gotówkę całą robotą związaną z pozycjonowaniem, może zając się firma pozycjonerska, lub ktoś kto oferuje taką usługę. Cena za pozycjonowanie jednej frazy waha się zwykle od 20 zł do 100 zł. O trudności w pozycjonowaniu frazy jak też cenie, decydują takie czynniki jak popularność frazy i konkurencja. Te pierwsze otrzymujesz gdy wyszukiwarka pokaże wyniki na daną frazę (liczba, która pojawia się pod paskiem Google). Konkurencyjność do niedawna też można było łatwo sprawdzić, niestety obecnie Google tą usługę udostępnia posiadaczom konta Adwords (platforma reklamowa Google), ale takie konto można założyć.
Pozycjonowanie to temat rzeka, nikt nie zna algorytmu Google, który decydującego o pozycji strony, na dodatek ciągle on się zmienia co nie ułatwi życia pozycjonerom. Co raz pojawiają się nowe trendy, a stare odchodzą do lamusa. Jednakże rozsądne zdobywanie wartościowych linków z całą pewnością nadal jest najważniejszym elementem wpływającym na pozycję
Słownik pojęć:
SEO(Search Engin Optimization) – Ujednolicona nazwa/termin odnoszący się do wszystkich procesów związanych z optymalizacją i pozycjonowanie stron www. Są to czynności zarówno z obrębie naszej witryny (poprawieniu kodu strony, systemu nawigacji, odpowiedniemu uzupełnieniu pół Meta, linkowania oraz treści), jak cały zakres pozycjonowania. Najważniejszym i głównym celem SEO jest poprawienie pozycji strony w wyszukiwarkach.
Anchor text – opis/tytuł odnośnika, widoczny na stronie
Linki wychodzące – link na naszej stronie, kierujący do innej witryny(również; ma znaczenie przy ustalaniu wartości strony przez Google)
Linki przychodzące(Back Link) – link przychodzący do naszej witryny, odnośniki kierujące do naszej strony z innych stron
Linki wewnętrzne – odnośniki na naszej stronie, kierujące do innych podstron naszej strony
Linkowanie – Czynności związane z pozycjonowanie strony www, polegające na pozyskaniu linków przychodzących z innych stron.
Presell Pages(Precle) – Specjalne przystosowane witryny, na których można umieszczać krótkie artykuły zawierające odnośniki do pozycjonowanej strony. Dzięki temu, że link ma merytoryczną otoczkę słowną, moc jego rośnie.
GoogleBot – robot wyszukiwarki Google, który odwiedza i analizuje stronę
Atrybut „nofollow” – atrybut umieszczany w linku, który powoduje, że odnośnik nie ma wartości i nie przekazuje mocy na kierująca witrynę. Roboty Google nie podążają za takim linkiem.
Komenda „site:” – za pomocą komendy „site:adres url”, możemy sprawdzić czy strona lub podstrona została zindeksowana przez Google, a także ilość zindeksowanych podstron danej strony
Komenda „link:” – za pomocą komendy „link:adres url”, możemy sprawdzić ilość linków zwrotnych Google , tzw. Google BL (back links)
Zaplecze SEO– Wszelkiego rodzaju strony/blogi, które są tworzone i wykorzystywane w celu linkowania i poprawiania pozycji innej witryny. Głównym zadaniem zaplecza pozycjonerskiego jest wzmocnienie innej stron(y).
AdSense – Reklamowa platforma Google przeznaczona dla wydawców tj. dla posiadaczy stron www, którzy chcą aby reklamy Google wyświetlały się na ich stronach. Tyczy się to również kanałów na YT. Usługa darmowa wymagająca rejestracji i posiadania konta Google.
AdWords – Reklamowa platforma Google przeznaczona dla reklamodawców tj. jednostek, które chcą aby ich treści były reklamowane przez Google. Usługa darmowa wymagająca rejestracji i posiadania konta Google.
Google Analytics – Narzędzie Google, umożliwiające śledzenie ruchu na naszej witrynie. Dzięki Google Analytics możemy mieć dostęp do wielu danych i statystyk związanych z ruchem i zachowaniem odwiedzających na naszej witrynie. Pozwala to m.in optymalizację naszej strony pod kątem SEO. Usługa darmowa.
Indeksowanie strony – Bez zaindeksowania strony www w danej wyszukiwarce, nie będzie ona widnieć w jej wynikach. Aby strona została zaindeksowana przez Google, bot wyszukiwarki musi ją odwiedzić i dodać ją do swojej bazy. Tyczy się to każdej nowej podstrony, nowego wpisu na blogu czy nowego przedmiotu dodanego do sklepu.
GoogleBot – Robot wyszukiwarki Google, który odwiedza i analizuje stronę www
PR(PageRank) – Dawny wskaźnik określający wartość danej strony. Wartość była określana przez algorytm stosowany przez wyszukiwarkę Google. W tej chwili nie ma on faktycznie większego znaczenia i nie wpływa na pozycję strony. Wartość PageRank określana była w liczbach od 0 do 10, gdzie 0 również; jest wskaźnikiem(witryna może nie posiadać nawet zera). Na wysoki PR, mogą mieć wpływ ilość i jakość linków prowadzonych na nasza stronę.