Jak założyć stronę www - poradnik dla początkujących

    >>>
  • Home
  • BlogPrzydatne dodatki do WordPressa

Przydatne dodatki do WordPressa

9 listopada, 2022 admin 0 Comments

Dodatków/wtyczek do WordPressa jest cała masa, aWtyczki do wordpressa dokładniej blisko 60 tys!! Tak, to jest właśnie siła WordPressa, która pozwoliła mu stać się najpopularniejszą aplikacją na świecie. Wszystkie wtyczki można wyszukiwać i instalować z poziomu Kokpitu strony i zdecydowana większość jest darmowa ( zwykle jest płatna opcja premium). Bardzo często są wtyczki rozwiązujące konkretne problemy, które wcześniej wymagały pracy specjalisty. Każdy ma swoje ulubione i te „niezbędne”. Jak przedstawię te, z których sam korzystam.

Dodatki do WordPressa

All in One SEO – Chyba najbardziej znana wtyczka SEO do WordPressa. Oferuje ustawienia opisów i tytułów i słów kluczowych dla wpisów i stron, zarówno dla wyszukiwarki, jak w social media. Dodatek analizuje naszą witrynę pod kątem SEO i daje punkty. W ten sposób wiemy czy nasz wpis czy strona jest przyjazna dla wyszukiwarek. Niestety do sporej ilości funkcji mamy dostęp wyłącznie wersji premium, jak rozszerzone statystyki, przekierowania adresów, analiza pod kątem linków, ustawienia SEO dla obrazów czy dodawania wielu słów kluczowych

Yoast SEO– Druga najpopularniejsza wtyczka SEO, w zasadzie bliźniacza do All in One SEO, jeżeli chodzi o ustawiania i funkcje. Ustawiania obu wtyczek można zaimportować i wgrywać między sobą.

Add Meta Tag Keywords – Wtyczka pozwala dodać słowa kluczowe dla wpisów i stron naszego WordPressa.

Redirection – Dzięki tej wtyczce możesz tworzyć przekierowania swoich stron. Masz stare posty lub puste strony 404? Wtyczki tego rodzaju są dobry rozwiązaniem, gdyż nie musisz robić przekierowań z poziomu hostingu.

Redirect 404 Error Page to Homepage or Custom Page – Szybka i prosta wtyczka do przekierowania stron błędów 404 na stronę główna twojej witryny.

All-in-One Migration – Wtyczka, która pozwala w całości przenosić naszego WordPressa na inny serwer z poziomu kokpitu.

Database Backup for WordPressWtyczka tworząca kopie bezpieczeństwa baz danych

Hide featured image on all single page/post – Wtyczka ukrywająca obrazek featured image we wpisie. Większość wtyczkę do wyświetlania wpisów typu najnowsze lub najpopularniejsze korzysta z obrazka wyróżniającego, a nie tego wstawianego bezpośrednio w treści. Zatem musimy wstawiać zarówno grafikę w treści, jak i w ustawianiach obrazek wyróżniający. Grafika wówczas nam się dubluje i ogólnie wizualnie źle to wygląda ( wiele zależy od ustawień w danym szablonie).

Elementor – Rozbudowany dodatek do WordPressa, swego rodzaju kreator stron w Worpdressie.  Nauczenie się Elementora zajmie trochę czasu, ale też dodatek daje multum możliwości tworzenia witryny pod względem jej wyglądu jak funkcjonalności, a do tego bez żadnej specjalistycznej wiedzy. Działa na zasadzie przeciągnij i upuść, z natychmiastowym podglądem swoich działań. Dzięki temu dodatkowi możesz tworzysz niestandardowe układy treści oraz nowoczesne „przewijalne” witryny z elementami dynamicznymi.

Ultimate Post KitRozbudowany dodatek do Elementora, wraz z nim stworzysz piękną i nowoczesną witrynę z wieloma funkcjami. Metoda dodawania elementów to przeciągnij i upuść. Samo korzystania z Elementora i wtyczki wymaga trochę wprawy, ale warto.

Akismet antyspam – Najpopularniejsza i zarazem podstawowa wtyczka do WP. Jest to wtyczka antyspamowa, zapobiega spamerskim komentarzom. Wtyczka ma własną bazę spamu, automatycznie sprawdza i filtruje niechciane i szkodliwe treści.

Limit Login Attempts – Jedna z podstawowych wtyczek blokująca osoby lub boty które chcą się zalogować do naszej witryny bez uprawnień.

WPS Hide Login – Tego typu wtyczki bezpieczeństwa ukrywają nam standardowy adres logowania wp-admin. Pozwala nam ustawić adres logowania znany tylko nam.

IP2Location Country Blocker – Chcesz, aby na twoją witrynę nie wchodzili internauci z danego kraju? Ta wtyczka pozwoli ci to zrobić.

Fast Secure reCAPTCHA – Jedna z wielu wtyczek weryfikujących, zabezpieczających m.in. przed spamowaniem.

WP Forms Puzzle Captcha – Wtyczka zabezpieczająca dla komentujących. Jeśli nie lubisz zabezpieczeń polegających na dodawaniu lub wskazywaniu, ile jest znaków drogowych, wtyczka może być dla ciebie.

Really Simple SSL – Wtyczka do aktywowania certyfikatu SSL na naszej witryny. Po zmianie z http na https często są problemy, zwłaszcza gdy wcześniej nasza witryna była bez certyfikatu. Wtyczka z „magiczny sposób” sprawia, że wszystko działa jak trzeba, a nasza witryna ma pożądaną kłódkę przy adresie url.

Edytor Klasyczny – Wielu nie lubi zmian ( w tym ja) i woli korzystać ze starego przejrzystego edytora klasycznego a nie blokowego. Ulubiona wtyczka WordPressowych bumersów.

Classic WidgetsW nowych wersjach WP, stare szablony mają problemy z wyświetlaniem treści i starych typów widgetów. Ta wtyczka rozwiązuje ten problem.

Advanced Editor Tools – Wtyczka dodaje narzędzia do edytora, zarówno klasycznego, jak i blokowego.

HTML Javascript Adder – Wtyczka do dodawania i wyświetlania treści Javascript. Używana najczęściej do wstawiania reklam w formie kodu.

Advanced Ads – Jedna z wielu wtyczek do wyświetlania reklam. Możemy skonfigurować ją z Adsense, jak również wstawiać i zarządzać różnego typu własnymi reklamami. Można wyłączać reklamy w danym poście oraz wstawiać je w treści w wybranym miejscu.

Shortcodes Ultimate – Jest to obszerny zbiór różnych elementów wizualnych i funkcjonalnych, które można wstawić w naszym poście za pomocą skróconego kodu. Za pomocą Shortcodes możesz w prosty sposób dodać jakiś element jak: zakładki, różne przyciski i wyróżniki, suwaki i karuzele, filmy czy też konkretny widget

Contact Form 7 – Stara jak świat ale i sprawdzona wtyczka do formularzy kontaktowych. Jedna z tych obowiązkowych, jeżeli chcesz, aby ktoś się z tobą skontaktował za pomocą bloga.

GD Rating System – Dodatek dający odwiedzającym możliwość oceniania i dawania „gwiazdek” naszym wpisom/stronom.  Owe gwiazdki ( jeśli Google zechce) pojawią się przy linku w wynikach wyszukiwarki. Podobne w witryny z gwiazdkami internauci chętniej klikają

Clear Cache For MeWtyczka służąca do czyszczenia ciasteczek naszego Wordpresika

Simple Social ButtonsNazwa mówi sama za siebie. Prosta wtyczka social, aby inni mogli lajkować i udostępniać twoje posty w sieci

Sassy Social Share – Inna wtyczka social media, z której także korzystam a jest ich do wyboru do koloru.

Content ViewsWtyczka umożliwiająca wyświetlanie postów w formie wybranej przez nas siatki lub listy. Możemy ustawiać wizualne sposób wyświetlania, to ile ma być treści jak duża grafika i ilość wpisów. Możemy np. na stronie głównej wyświetlić listę w formie kafelkowej lub karuzelowej nasze treści.

WordPress Popular PostsWtyczka wyświetlająca w wybranym przez ciebie miejscu twoje najpopularniejsze posty

WordPress Related Posts ThumbnailsWtyczka wyświetlająca twoje posty z grafiką

Trending/Popular Post Slider and Widget – Jeden z wielu dodatków pozwalających wyświetlać nasze wybrane posty w różnej formie

Remove Noreferrer – Wtyczka, która usuwa z linków atrybut rel=”noreferrer”

Spacer – Jeden z częstych problemów występujących w edytorze tekstowym WordPressa, jest brak odstępu w tekście przy wciskaniu klawisza Enter. Odstęp ten pojawia w edytorze, jednak nie widniej już wersji opublikowanej. W większości przypadków wystarczy wcisnąć Shift + Enter, aby odstęp między paragrafami się pojawił, jednak i to nie zawsze działa. Ten bardzo irytujący problem rozwiązuje wtyczka Spacer. Po jej zainstalowaniu mamy dodatkowy button w edytorze, dzięki któremu dodamy odstęp/margines, gdzie tylko chcemy. Możemy również ustalać skalę odstępu.

Zobacz także: Kreator stron czy WordPress? Co wybrać?

leave a comment

Weryfikacja

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.