Jak założyć stronę www - poradnik dla początkujących

    >>>
  • Home
  • BlogSieci afiliacyjne i programy partnerskie – jak to działa?

Sieci afiliacyjne i programy partnerskie – jak to działa?

5 listopada, 2016 admin 0 Comments

programy partnerskieZarabiane na stronie internetowej po przez programy partnerskie, to główny i najbardziej powszechny sposób zarobku w sieci. Na początek trochę o  samych programach i sposobach zarabiania na stronie www. Każdy kto już próbował wzbogacić się na witrynie wie, że nie jest to łatwe, szczególnie jeżeli jest to strona mała, a takich jest najwięcej. Trzeba też być świadomym, że nie każda tematyka jest dochodowa i nawet przy sporym ruchy na stronie trudno wycisnąć z niej jakiś porządny przychód. Inaczej bywa ze stronami powiązanymi tematycznie z branżą dochodową jak finanse, bankowość, wycieczki lub drogie produkty jak biżuteria. Przykładem jest strona o tematyce czysto informacyjnej, np. wieści ze sportu. Internauta wchodząc na taką stronę, nie jest zainteresowany kupnem nowych butów, piłki, czy sprzętu do ćwiczeń, ale daną informacją o dyscyplinie sportu lub sportowcu. Nie znaczy to, że nie może się taką reklamą zainteresować, jednak w niedużym stopniu.  Inaczej się ma sprawa  strony poświęconej np. grom video lub online. Internauta wchodząc na taki serwis, z góry jest zainteresowany grami video, tak więc reklama gier może go zainteresować. Innym przykład może być mała strona z telefonami godnymi polecenia, na której będą opisane modele telefonów, z reklamą lub linkami partnerskimi do sklepu gdzie taki telefon można kupić. Każdy kto chce zarobić na stronie musi się nagłowić, jaką stronę o jakiej tematyce wybrać aby wykrzesać z niej jakiś grosz. Faktem też jest to, że wiele małych witryn nie powstaje dla zysku lecz z pasji i zainteresowania daną dziedziną lub tematem.  Trudno przewidzieć czy spotka się z zainteresowaniem internautów i czy będzie można na niej zarobić. Ale kto nie próbuje ten się nie przekona!

Definicje:

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

Program Partnerski( afiliacyjny) – model współpracy z danym sklepem/firmą świadczącym płatne usługi, lub sprzedającym jakieś produkty. Współpraca ta polega głównie na promowaniu i reklamowaniu danej firmy po przez umieszczanie na stronach partnera materiałów marketingowych w postaci banerów czy linków partnerskich. Model współpracy określa regulamin organizatora programu partnerskiego. Partner w zamian za promowanie produktów lub usług dostaje określone w regulaminie wynagrodzenie, będące zwykle prowizją od wartości zamówienia klienta poleconego za pomocą materiałów promocyjnych umieszczonych na swojej stronie. Programy partnerskie oferują różne modele płatności, najpopularniejsze to CPC i CPC. Wiele firm oferuje program partnerski wyłącznie w własnym zakresie i nie można ich znaleźć w żadnej z sieci partnerskich.

Sieć Partnerska(afiliacyjna) – platforma skupiające wiele marek i firm, oferujących programy partnerskie po przez sieć partnerską. Sieci partnerskie skupiają nawet kilkaset programów partnerskich z różnych branż i dziedzin. Zaletą sieci partnerskich jest to, że rejestrując się w takiej, mamy dostęp do wszystkich firm skupionych w sieci, bez konieczności każdorazowego zapisywania się do poszczególnych programów partnerskich. Mamy możliwość tworzenia pul reklamowych(wyświetlanie się na zmianę różnych PP). Zysk z poszczególnych PP sumuje się na koncie sieci partnerskiej, co często daje łatwiejsze i szybsze uzbieranie limitu do wypłaty. W sieciach partnerskich można znaleźć firmy, które oferują program partnerski wyłącznie za pośrednictwem sieci, oraz takie które oferują PP za pośrednictwem sieci oraz na własnej stronie www.

Modele płatności:

CPC(Cost Per Click) – płatność za kliknięcia

CPS(Cost Per Sale) – płatność(prowizja) za sprzedaż

CPA(Cost Per Action) – płatność za określoną akcję

CPL (Cost Per Lead) – płatność za określony lead(może być to wypełnienie formularza, rejestracja, podanie numeru telefonu)

CPM(Cost Per M(rzymska liczba określająca 1000) – płatność za 1000 odsłon banera, naliczane według regulaminu organizatora.

Jaki program partnerski wybrać?

Na wybór PP składa się kilka następujących czynników.

Tematyka reklama(reklama kontekstowa) – Pierwszym i najważniejszym jest tematyka, tak aby reklama była kontekstowa, czyli zgodna z treścią witryny.

Wysokość Prowizji – Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest oczywiście wysokość prowizji. Ta może się wahać ok kilku do kilkudziesięciu procent w zależności od produktu. W przypadku niedrogich towarów prowizja bywa większa, w przypadku drogich(np. biżuteria) prowizja może być mniejsza. Trzeba zwrócić uwagę czy podana prowizja jest od wartości brutto czy netto, czyli czy jest to % od zysku organizatora czy też od wartości brutto produktu(np. zysk firmy z produkty za 50 zł to 20 zł). Korzystniejszą dla nas opcją jest prowizja od wartości brutto sprzedanego produktu/usługi(czyli 10% prowizji z produktu za 50 zł to 5 zł do twego portfela).

Ważność pliku cookie – Dodatkowy ważny aspektem, skłaniającym do wybór danego PP. Rzadko potencjalny klient kupuje coś od razu po przekierowaniu z twojej witryny na stronę programu partnerskiego. Ważne aby po jakimś czasie, gdy wróci na stronę organizatora i dokona zakupu, nadal był twoim poleconym. Dlatego okres ważności pliku cookie(plik ten zapisuje się w przeglądarce, i jest tam dopóki nie wygaśnie lub zostanie skasowany) powinien być jak najdłuższy, choć  zwykle ma on od 30 do 90 dni.

Szczegóły dotyczące prowizji  – Kolejnym czynnikiem jest to czy prowizje otrzymujemy jednorazowo od zakupu pozyskanego klienta, czy też za każdym razem gdy ten dokona ponownego zakupu(tzw. prowizja wieczna). Oczywiście partnerom bardziej korzystna jest prowizja wieczna.

Prowizja od poleconych – wiele PP oferuje klikustopniową prowizję, czyli czerpiesz dochód nie tylko od zakupów pozyskanych klientów, ale także od pozyskanych partnerów(drugi poziom), a czasem od zysku poleconych poleconych twoich poleconych(trzeci poziom)

Rodzaj i sposób rozliczania – jeżeli masz firmę to wystarczy wystawienie dobrze Ci znanej faktury Vat, jeżeli nie to zwykle, aby wypłacić środki  musisz wystawić rachunek drogą elektroniczną lub pocztową, wraz z podpisaną umową(jeżeli organizator tego wymaga)

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

leave a comment

Weryfikacja

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.