Hosting – Miejsce wydzielone na serwerze, na której będzie znajdować się strona www oraz wszystkie jej elementy wraz z pocztą. więcej o hosting
Kreator stron – Jest to usługa często oferowana przez firmy hostingowe, która umożliwia założenie strony www w możliwie najszybszy i najprostszy sposób bez konieczności zakupu hostingu. Kreatory stron często bywają aplikacjami autorskimi danych firm, ale są też kreatory stron darmowe, dostępne przy koncie hostingowym.
WordPress – Najpopularniejsza aplikacja na świecie za pomocą której można założyć własną witrynę. Początkowo była skryptem stricte blogowym. Z biegiem czasu została rozbudowana do tego stopnia, że na WordPressie można tworzyć serwisy, sklepy www lub fora. WordPress jest aplikacją open source i jest w pełni darmowy. Można go w prosty sposób zainstalować z poziomu Panelu Administracyjnego hostingu.
PrestaShop – Najpopularniejsza na świecie darmowa aplikacja do tworzenia sklepów www. Działa za zasadzie open source.
Systemy Zarządzania Treścią z ang. Content Management System (CMS) – Gotowe aplikacje, skrypty, oprogramowania służące do zarządzania treścią. Najpopularniejszymi CMSami są WordPress, Joomla!, Drupal, TYPO3, Mediawiki Prestashop, Magento, WooCommerce. Mówiąc w największym uproszczeniu za pomocą tychże aplikacji stworzymy wszelakie strony, blogi, serwisy, portale czy sklepy www. Są stworzone tak aby zarządzanie stroną było możliwie proste i intuicyjne bez znajomości kodowania. Systemy Zarządzania Treścią open source są aplikacjami darmowymi.
E-Commerce – Określa się w ten sposób całą branżę skupioną na handlu drogą internetową czy też onlline.
CSS ang. Cascading Style Sheets- Kaskadowe arkusze stylów. Kod programowania stron www odpowiadający za elementy wyglądu naszej witryny oraz sposobu jej wyświetlania.
HTML(HyperText Markup Language) – Język programowania służący do nadawania odpowiedniego formatu i wyglądu dokumentów tekstowych na naszej stronie w przeglądarce.
PHP – Najbardziej powszechny język programowania skryptów na bazie których powstają strony www
Anchor text – opis/tytuł odnośnika, widoczny na stronie
Linki wychodzące – link na naszej stronie, kierujący do innej witryny(również; ma znaczenie przy ustalaniu wartości strony przez Google)
Linki przychodzące(BL-Back Link) – link przychodzący do naszej witryny, odnośniki kierujące do naszej strony z innych stron
Linki wewnętrzne – odnośniki na naszej stronie, kierujące do innych podstron naszej strony
SEO(Search Engin Optimization) – Ujednolicona nazwa/termin odnoszący się do wszystkich procesów związanych z optymalizacją i pozycjonowanie stron www. Są to czynności zarówno z obrębie naszej witryny (poprawieniu kodu strony, systemu nawigacji, odpowiedniemu uzupełnieniu pół Meta, linkowania oraz treści), jak cały zakres pozycjonowania. Najważniejszym i głównym celem SEO jest poprawienie pozycji strony w wyszukiwarkach.
Zaplecze SEO– Wszelkiego rodzaju strony/blogi, które są tworzone i wykorzystywane w celu linkowania i poprawiania pozycji innej witryny. Głównym zadaniem zaplecza pozycjonerskiego jest wzmocnienie innej stron(y).
AdSense – Reklamowa platforma Google przeznaczona dla wydawców tj. dla posiadaczy stron www, którzy chcą aby reklamy Google wyświetlały się na ich stronach. Tyczy się to również kanałów na YT. Usługa darmowa wymagająca rejestracji i posiadania konta Google.
AdWords – Reklamowa platforma Google przeznaczona dla reklamodawców tj. jednostek, które chcą aby ich treści były reklamowane przez Google. Usługa darmowa wymagająca rejestracji i posiadania konta Google.
Google Analytics – Narzędzie Google, umożliwiające śledzenie ruchu na naszej witrynie. Dzięki Google Analytics możemy mieć dostęp do wielu danych i statystyk związanych z ruchem i zachowaniem odwiedzających na naszej witrynie. Pozwala to m.in optymalizację naszej strony pod kątem SEO. Usługa darmowa.
Indeksowanie strony – Bez zaindeksowania strony www w danej wyszukiwarce, nie będzie ona widnieć w jej wynikach. Aby strona została zaindeksowana przez Google, bot wyszukiwarki musi ją odwiedzić i dodać ją do swojej bazy. Tyczy się to każdej nowej podstrony, nowego wpisu na blogu czy nowego przedmiotu dodanego do sklepu.
Presell Pages(Precle) – Specjalne przystosowane witryny, na których można umieszczać krótkie artykuły zawierające odnośniki do pozycjonowanej strony. Dzięki temu, że link ma merytoryczną otoczkę słowną, moc jego rośnie.
GoogleBot – Robot wyszukiwarki Google, który odwiedza i analizuje stronę www
Linkowanie – Czynności związane z pozycjonowanie strony www, polegające na pozyskaniu linków przychodzących z innych stron.
Atrybut „nofollow” „dofollow” – Atrybut umieszczany w linku, który powoduje, że odnośnik nie ma lub nie ma wartości i nie przekazuje mocy na kierującą witrynę. W przypadku „nofollow” boty Google nie podążają za takim linkiem.
Komenda „site:„ – Za pomocą komendy „site:adres url”, możemy sprawdzić czy strona lub podstrona została zindeksowana przez Google, a także ilość zindeksowanych podstron danej strony
Komenda „link:” – Za pomocą komendy „link:adres url”, możemy sprawdzić ilość linków Google , tzw. Google BL, komendę wpisujemy bezpośrednio w wyszukiwarce
PR(PageRank) – dawny wskaźnik określający wartość danej strony. Wartość była określana przez algorytm stosowany przez wyszukiwarkę Google. W tej chwili nie ma on faktycznie większego znaczenia i nie wpływa na pozycję strony. Wartość PageRank określana była w liczbach od 0 do 10, gdzie 0 również; jest wskaźnikiem(witryna może nie posiadać nawet zera). Na wysoki PR, mogą mieć wpływ ilość i jakość linków prowadzonych na nasza stronę.