Jak założyć stronę www - poradnik dla początkujących

uCoz – profesjonalna strona www za darmo?

  >>>
 • Home
 • BloguCoz – profesjonalna strona www za darmo?

uCoz – profesjonalna strona www za darmo?

23 lutego, 2014 admin 0 Comments

Ucoz to międzynarodowa firma powstała w Rosji w 2005 roku. Od samego początku oferowała darmowe usługi. W tej chwili platforma uCoz działa w kilkunastu krajach w tym od 2012 roku w Polsce. Niewątpliwie zaletą tej platformy jest możliwość utworzenia darmowej strony www opartej o autorski CMS(System Zarządzania Treścią). Postanowiłem przetestować usługi uCoz.pl i założyć darmową stronę w kreatorze stron.

 

Po rejestracji i wpisaniu darmowej subdomenie ucoz.pl (domenę można podpiąć własną lub zarejestrować nową), wpisałem tytuł strony oraz wybrałem szablon. Następnie mamy do wyboru dodatki(moduły) które mają widnieć na stronie, możemy je dodać w tym momencie lub później. I tak mamy do wyboru:

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

 • Forum
 • Album zdjęć
 • Moduł aktualności:
 • Księgę gości
 • Moduł artykułów
 • Katalog plików z możliwością udostępniania plików do pobraniaBlog
 • Moduł sondy
 • Formularz e-mail
 • Oraz moduł sklepu internetowego(opcja płatna)
 • Mini czat
 • Blog
 • Sondy
 • Opcja szukaj
 • Aktualności
 • Media Społecznościowe
 • Statystyki witryny
 • Tablica ogłoszeń
 • Video
 • FAQ
 • Katalog witryn
 • Gry online

Zatem jest z czego wybierać.

Wyświetlił mi się Panel Zarządzania i już widzę, że się nieco różni od tego z czym miałem do czynienia wcześniej w kreatorach stron. Rzeczywiście wygląda to bardziej jak CMS niż kreator stron, jest dużo opcji i funkcji , co dla początkujących może okazać się małym problemem.

 

Na początek wchodzę w „Zarządzanie wyglądem” a tam można edytować praktycznie wszystkie elementy strony za pomocą kodu html i CSS, mamy tam też opcję osobistej budowy własnego szablonu w kodzie html. Prawie pod każdym elementem możemy włączyć edytor graficzny, jednak nie znającym się i początkującym nie zalecam grzebać się w kodzie :).

Czas utworzyć jakiś artykuł, zatem wchodzę w odpowiednią pozycję i klikam „Dodaj wpis”, wyświetla się nam taki o to edytor tekstowy ze standardowymi i niezbędnymi funkcjami.

edytor_tekstowy

 

 

Szybko wklejam tekst, dodaję grafikę i klikam na samym dole „dodaj”. Wyświetla się nam strona z dodanym wpisem, miłym zaskoczeniem jest opcja komentarzy widniejąca po artykułem, którą to możemy wyłączyć bądź włączyć zaznaczając odpowiednią opcję pod artykułem.  Mamy także możliwość utworzenia kategorii artykułów, co do tej pory było zarezerwowane tylko dla takich aplikacji jak Joomla! czy WordPress. W zasadzie bez modułu „Blog” można utworzyć stronę w formie bloga, wystarczy dodawać wyłącznie artykuły a nie podstrony, wówczas będzie wyświetlała się nam lista naszych artykułów, którą dodatkowo możemy pogrupować w kategorie.

Teraz czas na utworzenie pozycji w menu. Wchodzimy w „Edytor podstron” –> Zarządzanie stronami witryny. Mamy tam opcję utworzenie pozycji w menu, w tym celu klikamy „Dodaj nową stronę„. Wpisujemy tytuł podstrony oraz dodajemy treść. Aby zmienić kolejność wyświetlanych pozycji menu wchodzimy w „kostruktor menu” w funkcjach „ogólnych” panelu administracyjnego”. Tam też możemy dodać i usunąć pozycje meny i moduły. Ogólnie mamy mnóstwo funkcji i opcji ustawień, to od razu rzuca się w oczy w kreatorze uCoz. Witrynę konfigurujemy w „Ogólnych ustawieniach” choć za dużo nie musimy konfigurować, ale właśnie tam ustawia m.in tytuł witryny jaki będzie nam się wyświetlał w wyszukiwarce.

Kreator uCoz daje nam również możliwość stworzenia prostego forum, wystarczy dodać moduł forum, gdzie możemy utworzyć kategorie klikając „Nowe forum”. Możemy przydzielić prawa dostępu poszczególnych kategorii naszego forum tak jak to jest np. w profesjonalnym skrycie forum phpbb3.

W śród innych ciekawych modułów w uCoz jest także mini czat, który wyświetla się nam z boku strony – bardzo fajne i modne rozwiązanie.

Trochę problemów sprawiła mi zmiana logo i tytułu strony, gdyż w uCoz to pozornie bardziej złożona sprawa niż w klasycznych prostych kreatorach stron gdzie robi się to przy edycji szablonu. Ale z pomocą przyszło wspomniane forum użytkowników uCoz. Zatem aby to zrobić musimy wejść do Wygląd–> Zarządzanie wyglądem(szablonu). Tam wyświetli się nam lista elementów naszej witryny. Po wejściu w dowolny element wyświetli się nam kod HTML, ale pod kodem na dole z lewej jest przycisk „Graficzny edytor HTML” po kliknięciu którego niezrozumiały kod przekształci się nam w elementy bardziej zrozumiałe i które możemy edytować sposobem WySiWyG(What you See is What you-Get ). Mimo wszystko przy okazji przez jakiś przypadek można zepsuć kod i taka prosta funkcja jak zmiana logo, wstawienie naglówka mogłaby być dostępna w łatwiejszy sposób. Wracając do elementów nagłowka i logo to aby je edytować wchodzimy do „Górna część witryny”  następnie klikamy w edytor graficzny i wówczas w łatwy sposób zmieniamy elementy takie jak logo czy tytuł strony. Jak już się wie jak to zrobić przestaje to być trudne nawet dla laika.

Z kolei za sprawą dodatku albumy zdjęć możemy stworzyć prostą galerię zdjęć, tylko wówczas pamiętajmy, że w darmowej wersji kreatora mamy 400 MB pojemności i wysokiej jakości zdjęć wejdzie tam tylko 100 lub 200.

Co do wyglądu stron stworzoznych za pomoca kreatora uCoz.pl to wygląda to fajnie, a szablonów jest sporo i każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Szablon można w każdej chwili zmienić klikając na Wygląd –> Wybierz wygląd strony z listy opraw graficznych. Jeżeli nie pasują Ci szablony, możesz kupić ładniejsze i bardziej profesjonalne, ceny wahają się od 9 do 22 dolarów.

Co do wad to niestety nie można uzupełnić metatagów, słów kluczowych z pozycji edytora WySiWyG, tylko w kodzie strony. Również edycja i wstawianie na stronę takich elementów jak logo, nagłówek, zmiana tytułu strono powinno być prostsze.

Podsumowanie

Kreator stron w uCoz to coś po między klasycznym prostym kreatorem stron a profesjonalnym CMSem jak Joomla!. Daje nam o wiele więcej możliwości niż inne kreatory dostępne na rynku, jest bogaty w wiele funkcji i modułów. Za pomocą kreatora w uCoz można stworzyć profesjonalną witrynę i wyposażyć ją w forum, czat, blog, sondy internetowe a nawet w prosty sklep internetowy. Możesz także rejestrować własnych użytkowników i przepisywać im prawa dostępu, tak samo możesz przepisywać prawa dostępu do wybranych treści. Wszystko w dość prosty sposób. Piszę w dość prosty, bo mnogość elementów i funkcjonalność Panelu Administracyjnego na początku wygląda trochę przytłaczająco i chaotycznie, ale po całym dniu śmigania wszystko robi się co raz jaśniejsze. Oczywiście opcja darmowa ma swoje wady jak reklamy i linki wyświetlające się na naszej witrynie, szczególnie reklama na górze strony, która w przypadku szablonu z górnym położeniem menu, zasłania je nam. Także pojemność konta 400 MB nie powala, ale w zupełności wystarczy jeżeli nie planujesz galerii zdjęć. nie musimy się martwić o transfer danych który jest nielimitowany. W wersji premium wszystkie reklamy ze strony znikają, najtańszy pakiet kosztuje 3.09$ miesięcznie – czyli cena rozsądna. uCoz.pl to ciekawe rozwiązanie, szczególnie dla osób które nie potrzebują konta hostingowego.

Załóż darmową stronę w uCoz.pl

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

leave a comment

Weryfikacja

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.