Jak założyć stronę www - poradnik dla początkujących

Wybór domeny | Co to jest domena www i jaką wybrać?

    >>>
  • Home
  • Wybór domeny

Wybór domeny

domenyDomena jest niczym innym jak nazwą strony np. twojastrona.pl. Przy zakupie domeny masz mnóstwo możliwości, bo może być ona z końcówką .com, .com.pl, .info, .net, .ue, .biz., .eu itd. Domena .pl jest domeną krajową, a np. .com lub .net, domeną globalną. Są także domeny funkcjonalne jak net.pl, edu.pl lub info.pl. Warto dodać, że domena .pl jest zwykle najdroższa, choć nie jest to regułą i wszystko zależy od rejestratora z usług którego skorzystasz. Najtańsze są regionalne np. waw.pl, . Są też domeny komercyjne regionalne jak com.pl.

Na co zwracać uwagę przy wyborze domeny

 

Pierwsza rejestracja domeny jest zwykle na zasadach promocyjnych i kosztuje niewiele lub nic, jednak każdego roku musisz ją odnawiać, co kosztuje w zależności od domeny i usługodawcy, od 40 zł do 130 zł. Przy posiadaniu kilku domen i korzystaniu z jednego konta hostingowego, to właśnie one generują największe opłaty, zatem sprawdzaj regularne ceny odnowienia danej domeny.

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

Zdecydowana większość firm hostingowych oferuje zarówno sprzedaż hostingu jak i domen, jednak są wyjątki i zawsze sprawdź czy zakup domeny jest w ofercie firmy.

Najwygodniejszą opcją jest zatem zarejestrować domenę tam gdzie wykupisz hosting. Jednak bez obaw możesz to zrobić w innej firmie (tam, gdzie jest taniej) i podpiąć ją pod swój hosting zmieniając jedynie adres DNS domeny. Brzmi to może skomplikowanie, choć nie jest. Zawsze bierz pod uwagę cenę.

Masz ciekawą domenę pod swoją firmę/ bloga/sklep? Nie warto zwlekać, gdyż jest co raz mniej wolnych domen o najpopularniejszych rozszerzeniach jak .pl, .com. Dlatego regularnie pojawiają się nowe rozszerzenia (końcówki) jak .tv, .me, .art.. store. Końcówek jest już niezliczona ilość, ale te nie są tak atrakcyjne i chętnie odwiedzane jak te klasyczne, więc warto zawczasu zarezerwować swoją domenę.

 

Zobacz również>>> Gdzie znajdziemy najtańsze domeny?

Hostido.pl Kod rabatowy 10%: 5OS8WOWRWR

leave a comment

Weryfikacja

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.