Jak założyć stronę www - poradnik dla początkujących

Jaki hosting wybrać? Hosting i serwery - rodzaje

    >>>
  • Home
  • Hosting i serwery – rodzaje

Hosting i serweryWybór hostingu – Jaki hosting wybrać?

Tworząc swoją pierwszą witrynę www/bloga będzie musiał(a) zdecydować się na zakup hosting tu dzież serwera. W tym aspekcie mamy do wyboru kilka opcji. Nie wszystkie firmy oferują wszystkie podane niżej warianty, jak również nie wszystkie warianty będą cię interesować, jednak należy je również znać.

  • Hosting www

Najtańszym oraz najczęściej wykorzystywanym rodzajem kont jest hosting www, zwany również serwerem wirtualnym lub hostingiem współdzielnym. Jest to wydzielone miejsce na serwerze, które może sięgać od 1 GB do kilkuset GB. Hosting jest najbardziej rozbudowaną ofertą, gdyż jest skierowany do największej grupy odbiorców. Jest też najprostszą w obsłudze usługą związaną z serwerami i hostingiem.

Dostawcy określa limity takiego konta takie jak pojemność, transfer, ilość stron i domen, zużycie procesora i pamięci RAM, ilość baz danych itd. Zdarzają się także ograniczenia w ilości odwiedzin naszej strony czy ilości i wielkości wgrywanych plików.

Zaletą jest to, że nie musimy martwić się o oprogramowanie serwera, która zapewnia usługodawca ( zazwyczaj jest to Linux) oraz o licencje na Panel Administracyjny typu Direct Admin, który to sprowadza zarządzanie hostingiem do jak najprostszej postaci. Mamy także dostęp do wielu zautomatyzowanych aplikacji takich jak instalator aplikacji Softculous, które ułatwiają tworzenie stron i wgrywanie aplikacji typu WordPress.

Z racji, że oferta hostingu jest tak szeroka, również rozpiętość cen jest bardzo zróżnicowana. Możemy nabyć malutkie konto www za 50 zł o pojemności 2 GB, jak również 200 GB za 500 zł czy nawet 1000 zł o parametrach dorównujących serwerom VPS. Prawdą jest to, że dla większości stron www, blogów, niedużych sklepów w zupełności wystarczający jest hosting WWW. Więcej o hostingu i ważnych parametrach.

Oto kilka sprawdzonych firm hostingowych w różnym przedziale cenowym:

  • Hosting VPS

Hosting VPS (Virtual Private Server) to podzielone fizyczne serwery na kilka mniejszych, wirtualnych maszyn. Serwer VPS jest swego rodzaju kompromisem między tradycyjnym hostingiem a najbardziej profesjonalną usługą, czyli serwerem dedykowanym. Na takim serwerze klient ma nie ograniczone możliwości zarządzania swoją częścią. Niewątpliwą zaletą hostingu VPS jest brak problemów związanych z przeciążeniem serwera, gdyż klient dostaje gwarancję określonych parametrów (użycie procesora i pamięci, transferu danych) co daje nam większą niezależność. Nie musimy również posiadać takiego samego oprogramowania co reszta użytkowników, z którymi dzielimy dany serwer. Jego zasób uwarunkowany jest zakupionym przez nas pakietem. Posiadając VPS mamy także indywidualny adres IP. Niewątpliwą zaletą hostingu VPS jest także dobranie pakietu idealnego do naszych aktualnych potrzeb. Na rynku są oferty VPSów, którymi zarządzamy sami lub z pomocą usługodawcy.

Serwer VPS wyśmienicie sprawdzi się w: portalach internetowych, sklepach internetowych, firmach deweloperskich IT, serwisach ze streamingiem. W skrócie VPS przeznaczony jest dla projektów generujących spore przeciążenia oraz duży transfer danych. Niewątpliwie hosting VPS to rozwiązanie dla osób zaawansowanych mający doświadczenie w zarządzaniu serwerem. Hosting VPS są zazwyczaj kilkukrotnie droższe od zwykłego hostingu www, ale nadal sporo tańszy od “dedyka”. Przeciętna cena hostingu VPS w średnim pakiecie to około 1000 zł/rok. Sprawdź hosting VPS w cyberfolks.pl

  • Serwer dedykowany

serwer

Serwer dedykowany jest rozwiązaniem niewątpliwie dla profesjonalistów, jednak jeżeli potrzebujemy największej możliwej wydajności, bezpieczeństwa i niezależności powinniśmy zainteresować się ofertą serwerów dedykowanych. Serwer dedykowany nie jest już kontem wydzielonym na serwerze, lecz fizycznym urządzeniem przypisanym tylko do jednego klienta. Jest to po prostu oddzielny 'komputer” pełniący rolę serwera, który zdalnie jest w pełni do dyspozycji klienta, choć utrzymywany i przechowywany jest przez usługodawcę w Data Center. Na takim serwerze mamy pełne możliwości zarządzania i dysponowania jego mocą, którą możemy wykorzystać w 100%. Dużym atutem jest także właściwa ochrona przed konsekwencjami negatywnych działań pozostałych użytkowników serwera…gdyż takowych użytkowników nie ma. Serwer dedykowany posiada wiele zaawansowanych i specjalistycznych opcji niedostępnych dla zwykłego hostingu.

Serwery są dużo droższe od wszelkiego rodzaju hostingu, mają dużą przestrzeń dyskową oraz transfer danych, które są „autentyczne” a nie teoretyczny jak bywa w przypadku hostingu. Jego ceny sięgają kilku tys. zł za rok. Oczywiście można taki serwer zakupić fizycznie i posiadać w domu lub firmie, choć wtedy trudno o poziom bezpieczeństwa i wydajność zbliżoną do profesjonalnego Data Center. Przeznaczenie „dedyków” to duże i najbardziej zaawansowane projekty, obsługa firm, portale internetowe, sklepy, serwisy streamingowe, serwery gamingowe, wymiany plików, firmy i korporacje informatycznych itp.

  • Cloud Serwer (Chmura)

Coraz częściej na rynku spotykamy także serwery w chmurze (Cloud server). Chmura obliczeniowa tworzy w pełni wirtualną przestrzeń dyskową na wielu serwerach tzn., że hosting w chmurze nie jest ulokowany na jednym konkretnym serwerze fizycznym jak przy zwykłym hostingu, a na wielu jednocześnie. Serwery w chmurach pozwalają na o wiele większą elastyczność, niezawodność oraz bardziej efektywne korzystanie z zasobów obliczeniowych serwerów. W takim rozwiązaniu kluczowym elementem jest oprogramowanie i rozwiązania IT, które optymalizują pracę chmury. Firmy oferujące hosting w chmurze dostosowują się do potrzeb potencjalnego klienta, tak aby spełnić optymalnie jego wymagania. Technologia ta jest wykorzystywana przez duże korporacje, przedsiębiorstwa, rynek e-commerce gdzie stawia się na automatyzację. Pomimo, że technologia ta jest dość mało znana dla zwykłego użytkownika, to coraz częściej można się z nią spotkać. Sam termin „chmura” brzmi dość tajemniczo i dla wielu kojarzy się z jakoś przestrzenią dyskową w sumie nie wiadomo gdzie. Jest to jednak fizyczna przestrzeń dyskowa i fizyczne serwerownie zabezpieczone w podobny sposób. Termin „Chmura” jest dość zgrabnym określenie marketingowym, jednak można go zastąpić słowem „serwer”, „na serwerach”.

  • Hosting SEO

Hosting SEO jest to usługa świadczona najczęściej firmom lub osobą zajmującymi się optymalizacją i pozycjonowaniem stron internetowych (SEO). Pozycjonowanie ma na celu uzyskania jak najwyższej pozycji w wyszukiwarkach internetowych takich jak np. Google. Hosting SEO od zwykłego hostingu www opisanego powyżej różni się tym, że usługodawca daje do dyspozycji nie jeden unikalny adres IP , ale nawet kilkadziesiąt lub kilkaset takich adresów. Ilość adresów jest ważna przy budowaniu tzw. zaplecza SEO, które jest zbiorem kilkunastu stron o danej tematyce, z których link prowadzi na stronę pozycjonowaną . Jeżeli każdy strona z zaplecza będzie posiadała unikalny adres IP, to zaplecze będzie miało większą wartość SEO, a pozycjonowanie będzie wyglądało na bardziej naturalne. Przy wyborze hostingu SEO, prócz podstawowych informacji powinniśmy się kierować także lokalizacja serwera oraz Uptimem, co jest miarą wskazującą na stabilność serwera.

  • Hosting reseller

Jest to przestrzeń wydzielona przez dostawcę na serwerze, tak jak w każdym innym hostingu. Jednak podstawową możliwością hostingu reseller jest odsprzedaż lub przeznaczenie wyznaczonej przez nas części miejsca dla innego użytkownika. Hosting reseller to takie duże lub bardzo duże konto hostingowe, które możemy podzielić na wiele mniejszych i oferować go swoim klientom. Hosting reseller jest często wykorzystywany przez twórców stron internetowych, którzy odsprzedają część miejsca dla swoich klientów aby umieścić tam ich witryny. Hosting taki posiada swoje panele zarządzania (Direct Admin) wraz z licencją . Oczywiście właściciel konta reseller ma możliwość sterowania wszystkimi kontami swoich użytkowników. Korzystając z usług reseller, można stworzyć własną markę hostingową i oferować tani hosting swoim klientom w zasadzie nie martwiąc się o działanie serwerów i całe kwestie natury technicznej, gdyż o to dba firma u której mamy wykupiony hosting reseller.

Podsumowując, na rynku jest wiele możliwości umieszczenie swoich plików, stron, aplikacji lub poczty w internecie. Firmy udostępniające usługi hostingu starają się dotrzeć do każdego rodzaju klienta. Większość z tych firm ma tę samą ofertę, lecz często z różnymi warunkami technicznymi oraz cenowymi. Przed zakupem konta hostingowego lub serwera, trzeba się dobrze zastanowić do czego nam będzie on potrzebny i czego wymagamy. Warto również skusić się na kilku dniowy okres próbny, jeżeli usługodawca taki przewiduje.

Zobacz także: Gdzie kupimy najtańszy hosting?

leave a comment

Weryfikacja

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.