Jak założyć stronę www
1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Na rynku firm oferujących hosting jest bardzo dużo. Jest kilka marek cieszących się dużą popularnością , inne mają wykreowany wizerunek bardzo solidnej firmy , a jeszcze inne zachęcają niskimi cenami swoich usług. W swoich ofertach takie firmy posiadają kilka typów serwerów lub kont hostingowych, a także najczęściej rejestrację domen, możliwość wykreowania stron internetowych dzięki specjalnym aplikacjom oraz dyski wirtualne do przechowywania plików.

Skupmy się może na opisaniu typów serwerów i kont hostingowych. Usługodawcy dają nam możliwość wykupienia kilku rodzajów hostingu :

  • hosting www
  • hosting SEO
  • hosting reseller

Jeżeli jednak potrzebujemy większej wydajności i bezpieczeństwa powinniśmy zainteresować się ofertą serwerów dedykowanych lub VPS (Virtual Private Server) .

Najtańszym oraz najczęściej wykorzystywanym rodzajem kont jest hosting www, zwany również serwerem wirtualnym lub hostingiem współdzielym Dostawca tego typu usługi udostępnia określoną wielkość miejsca na dysku swojego serwera oraz określa ilość danych jakie mogą być przesłane w tą przestrzeń w danym okresie czasu. Niektórzy dostawcy określają również np. limit unikalnych odwiedzin stron internetowych, ale w zamian za to nie ograniczają przestrzeni oraz transferu. Usługodawca zapewnia także klientowi oprogramowanie serwera oraz możliwość tworzenia baz danych, a także wiele zautomatyzowanych aplikacji , które ułatwiają tworzenie stron i umieszczanie plików. Taki hosting jest najczęściej wybierany przez klientów, którzy potrzebują nie wielkiej przestrzeni dyskowej, na której ma być umieszczona witryna lub kilka witryn internetowych o nie dużym ruchu lub umiarkowanym ruchu.

 

Hosting SEO jest to usługa świadczona najczęściej firmą lub osobą zajmującymi się optymalizacją stron internetowych. Optymalizacja ta ma na celu
uzyskania jak najwyższej pozycji w wyszukiwarkach internetowych takich jak np. Google. Hosting SEO od zwykłego hostingu www opisanego powyżej różni się tym, że usługodawca daje do dyspozycji nie jeden unikalny adres IP , ale nawet kilkadziesiąt lub kilkaset takich adresów. Ilość adresów jest ważna przy budowaniu tzw. zaplecza SEO, które jest zbiorem kilkunastu stron o danej tematyce, z których link prowadzi na stronę pozycjonowaną . Jeżeli każdy strona z zaplecza będzie miała unikalny adres IP, a zaplecze będzie miało większą wartość SEO a pozycjonowanie będzie wyglądało na bardziej naturalne. Przy wyborze hostingu SEO , prócz podstawowych informacji powinniśmy kierować się także , lokalizacja serwera oraz Uptimem , co jest miarą wskazującą na stabilność serwera .

 

Hosting reseller jest to przestrzeń wydzielona przez dostawce , tak jak w każdym innym hostingu lecz, podstawową możliwością hostingu reseller jest odsprzedaż wyznaczonej przez nas części miejsca dla innego użytkownika. Hostingi te są często wykorzystywane przez twórców stron internetowych , którzy odsprzedają część miejsca dla swoich klientów aby umieścić tam ich witryny. Hostingi te posiadają swoje panele zarządzania, ale prócz standardowych możliwości takich jakie posiadają zwykłe konta umożliwiają wydzielenie indywidualnych kont . Oczywiście właściciel konta reseller ma możliwość sterowania wszystkimi kontami swoich użytkowników.

 

Serwer dedykowany nie jest już kontem wydzielonym na serwerze , lecz fizycznym urządzeniem .Jest to po prostu oddzielny 'komputer" pełniący rolę serwera. Utrzymywany i przechowywany jest przez usługodawcę , a dostępny tylko i wyłącznie dla jednego klienta. Na takim serwerze mamy pełne możliwości zarządzania i dysponowania. Użytkownik może instalować oprogramowanie, udostępniać przestrzeń dyskową innym użytkownikom , przechowywać strony internetowe, pocztę elektroniczną , a także aplikacje internetowe . Serwery dedykowane są zarządzane przez systemy operacyjne takie jak Linux lub Windows. Serwery są dużo droższe od hostingu, mają dużą przestrzeń dyskową oraz transfer danych nie wspominajć o innych parametrach dla bardzie zaawansowanych webmasterów.

 

Serwery VPS (Virtual Private Server) to podzielone fizyczne serwery na kilka mniejszych, wirtualnych maszyn. Na takim serwerze klient ma nie ograniczone możliwości zarządzania swoją częścią . Zasoby mocy takiego serwera są przydzielane dynamicznie i zależą od obciążenia serwera. Takie serwery wykorzystywane są przez duże portale internetowe, które generują duży ruch lub strony, które wymagają niezawodności serwera .

 

Co raz częściej na rynku spotykamy także serwery w chmurze (Cloud server). Chmura obliczeniowa tworzy w pełni wirtualną przestrzeń dyskową . Serwery w chmurach pozwalają na o wiele większą elastyczność oraz niezawodność. Firmy oferujące hosting w chmurze dostosowują się do potrzeb potencjalnego klienta, tak aby spełnić optymalnie jego wymagania . Na razie taka technologia jest wykorzystywana przez duże korporacje , przedsiębiorstwa albo rynek e-commerce gdzie stawia się na automatyzację . Pomimo, że technologia ta jest dość mało znana dla zwykłego użytkownika, to co raz częściej można się z nią spotkać .

 

Podsumowując na rynku jest wiele możliwości umieszczenie swoich plików, stron , aplikacji lub poczty w internecie . Firmy udostępniające usługi hostingu starają się dotrzeć do każdego rodzaju klienta. Większość z tych firm ma tą samą ofertę, lecz często z różnymi warunkami technicznymi oraz cenowymi. Przed zakupem konta hostingowego lub serwera , trzeba dobrze się zastanowić do czego nam będzie on potrzebny i czego wymagamy . Warto również skusić się na kilku dniowy okres próbny, jeżeli usługodawca taki przewiduje.

Komentarze   
+1 # Gosia 2014-11-24 12:57
Zastanawia mnie czy jeśli umieszczę swoją stronę w przestrzeni hostingu SEO lub www a po roku rozbuduje strone i będę potrzebować serwera to nie będzie problem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
0 # admin 2014-11-24 14:58
Trzeba by zapytać konkretnego usługodawcy, ale pewnie będą mogli przenieść konto hostingowe na serwer.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Szymon Owedyk 2019-08-03 21:19
Ciekawe wskazówki, za które wielkie dzięki. JA staram się zawsze dobrze sprawdzić popularne firmy hostingowe, a dopiero później zadecydować. Dzięki temu swój blog JakSieRozwijac. pl staram się utrzymywać na szybkim i pewnym hostingu :)
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
-1 # Julia_schowska 2019-08-08 18:17
Dla mnie jeśli popatrzycie na ceny resseletów, vps-ów czy hostingów www to przyzwoite ceny ma trójmiejskie http://www.webd.pl - ceny każdego z tych rodzajów hostingu co wymieniłeś w artykule są chyba najniższe u wszystkich, a transfer i przestrzeń dyskowa takie same. Odradzam od kilku lat natomiast hostingowanie się w dwóch największych firmach w Polsce czyli homie i nazwie - ceny zwalają z nóg o dodatkowych kosztach nie wspomnę...
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
cyberfolks

Odwiedza nas 209 gości oraz 0 użytkowników.